Malé lvíče: Kde vidět mládě lva berberského, který v přírodě nežije?

Malé lvíče: Kde vidět mládě lva berberského, který v přírodě nežije?
Sdílej
 
Lev berberský je největším poddruhem lva pustinného. Původně žil v severní Africe, kde však byl během první poloviny 20. století vyhuben. Naštěstí přežili lvi chovaní v lidské péči. Zoologické zahrady tak dnes hrají hlavní roli v jeho záchraně. A každé narozené mládě je obrovským přínosem pro jeho celkovou populaci.

Zoo Hodonín se vrátila k chovu lvů berberských po pěti letech. Letos tříapůlletou samici získala z plzeňské zoo, o rok mladší samec přicestoval z německého Neuwiedu. Obě zvířata tvoří harmonizující chovný pár.

Důkazem je i nedávné narození jejich už druhého potomka. Lvíče se narodilo 25. dubna (2024) a díky kamerovému systému je pod stálým dohledem chovatelů.

Pavilon šelem je částečně uzavřen

Pro zajištění klidu pro matku i mládě je nyní pavilon šelem pro návštěvníky částečně uzavřen. „Také v přírodě lvice rodí v ústraní, ke smečce se vrací jen pro žrádlo a k udržování sociálních vztahů. Mláďata přivede, až jsou schopna samostatného pohybu,“ zdůvodnil nutnou ohleduplnost chovatel šelem Jiří Hlásenský a dodal: „Jde o jednu z nejohroženějších kočkovitých šelem a každé odchované mládě je důležité.“

Video se připravuje ...

Lvice své druhé mládě pravidelně kojí • Zdroj: zoo Hodonín

Zkušenější lví matka

Letošní mládě ale není prvním potomkem zmíněného páru hodonínských lvů berberských. První odchov v listopadu loňského roku se však nezdařil, mládě brzy po porodu uhynulo.

„U prvních odchovů, kdy se samice teprve učí péči o mláďata, se nejedná o nic neobvyklého. Naše mladá lvice nebyla během první březosti schopna vytvořit pro mládě dostatek mléka a při péči byla nejistá a nervózní,“ vysvětlila zooložka Zdenka Vavrysová. Druhé mládě již prospívá, je vitální, přibírá na váze, začíná vidět a chodit, lvice se o něj vzorně stará a kojí. Brzy se upřesní jeho pohlaví.

V nejbližší době plánují zoologové opětovné spojení lvího páru, samce k mláděti ale připustí později. Celou rodinku tak návštěvníci mohou vidět až po několika týdnech a včas se to dozví.

Dvě mláďata za jeden den: Hrát si spolu nebudou

Dvě mláďata za jeden den: Hrát si spolu nebudou

Přímorožec arabský u nás? Jedině v Hodoníně

Přímorožec arabský u nás? Jedině v Hodoníně

Lví osudy: Minulost a budoucnost krále zvířat

Lví osudy: Minulost a budoucnost krále zvířat