Damani patří do starobylé skupiny savců zvané Afrotheria, česky „afričtí savci“ nebo „afrosavci“, která kromě damanů zahrnuje slony, sirény či hrabáče. Dnes známe celkem pět druhů damanů, přičemž tři z nich náleží k takzvaným stromovým damanům rodu Dendrohyrax.
Ostravská zoologická zahrada chová dva z nich a v obou případech stála na počátku chovu těchto tajemných nočních savců v lidské péči. V roce 2009 začala s chovem damanů stromových (Dendrohyrax arboreus), v roce 2016 pak damanů pralesních (Dendrohyrax dorsalis). Je jedinou zoo na světě, která pravidelně množí oba druhy.
První daman: Otec zakladatel
Z původních pěti zakladatelů chovu damanů stromových stále v Ostravě žije samec, který se pravidelně rozmnožuje. Jeho posledními potomky jsou dvojčata (samice a samec) narozená 12. ledna 2024.
„Aktuálně chováme damany stromové ve třech skupinách – dvě v chovatelském zázemí, třetí skupina je momentálně také v zázemí, ale po dokončení rekonstrukce Noční Tanganiky se vrátí do expozice, kde je v převráceném světelném režimu mohou návštěvníci pozorovat. Aktuálně máme 13 jedinců – sedm samců a šest samic,“ popisuje zooložka Pavla Slavíčková.
Ta má zároveň na starosti monitoring stromových damanů v rámci „EAZA Small Mammal TAG“ (Skupina odborníků pro malé savce při Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií). Doposud se zde podařilo odchovat 28 mláďat.
Z Ostravy do světa
Až do loňského roku byly na světě pouze dvě zoo, které damany stromové chovaly a úspěšně odchovávaly. Kromě Ostravy to byla Zoo Plzeň, kde nyní žije pět jedinců (dva samci a tři samice).
Díky úspěšným odchovům mohla být chovatelská základna těchto damanů rozšířena o další instituce. V loňském roce přibyly zoo v dánském Randers a německém Frankfurtu, letos pak Zoo Bratislava. Nejčerstvějšími chovateli se staly Zoo Gyor v Maďarsku a Zamoscz v Polsku. Do Zoo Randers byl odvezen samec z Ostravy a samice z Plzně, do všech ostatních pak chovné páry právě z Ostravy.
Činili se i damani pralesní
Rovněž v chovu damanů pralesních je Zoo Ostrava úspěšná, od počátku chovu se podařilo odchovat 10 mláďat. I tento druh zoo chová ve třech skupinách (celkem 11 zvířat), dvě v zázemí, jednu v noční expozici v Pavilonu evoluce. Zde mohou návštěvníci pozorovat chovný pár s dvěma mláďaty narozenými 8. dubna 2024.
Celkový počet damanů pralesních chovaných v zoologických zahradách je 24, čili i v tomto případě je téměř polovina z nich chována v Ostravě. Zoologická zahrada a botanický park Ostrava tak může být právem nazývána světovou velmocí v chovu stromových damanů.
Spolupráce s vědci
„Vzhledem k tomu, že jsou oba druhy poměrně málo prozkoumány, v posledních letech neustále vznikají studie týkající se obou druhů. V mnoha případech s univerzitami úzce spolupracujeme a vznikají tak databáze složené jak ze záznamů a pozorování z lidské péče, tak z přírody.“ dodává Pavla Slavíčková.