Letiště pro vážky: Gigantický leknín Victoria

Letiště pro vážky: Gigantický leknín Victoria
Sdílej
 
Po bok dvou známých obřích leknínů se zařadil nový druh – a rovnou je strčil do kapsy! Gigantický leknín Victoria je jako letiště pro vážky.

V angličtině se leknín řekne water lilly, tedy vodní lilie, přestože jde o leknínovitou vodní bylinu. Za největší „vodní lilii“ považovali vědci viktorii královskou (Victoria amazonica), objevenou v Jižní Americe českým cestovatelem Tadeášem Haenkem roku 1790. Její listy dorůstají průměru až tří metrů. Její kolegyně V. cruziana dosahuje až 2metrových listů.

Nově mezi ně přibyla Victoria boliviana – a rovnou si vzala prvenství. K objevu došlo poté, co botanik Carlos Magdalena přivezl z Bolívie do londýnské botanické zahrady Kew Gardens několik semen a nechal je vykvést ve stejných podmínkách jako měly další dva druhy.

Leknín jako leknín? Ne!

Po prohlídce Magdalena zjistil, že má před sebou tři naprosto odlišné květiny. Překvapilo ho to, protože botanická zahrada měla leknín Victoria boliviana už přes 170 let – jen o tom nikdo nevěděl. Nebo spíš – prostě to nikdo nepoznal.

„Druhy rodu Victoria šlo vždycky špatně určit, protože nemáme dostatek vzorků semen v mezinárodních rostlinných sbírkách. To je dáno především tím, že obří lekníny se ve volné přírodě těžko sbírají,“ vysvětloval přehlédnutí Alex Monro z botanické zahrady. Nový druh nakonec definitivně potvrdil rozbor a srovnání DNA.

Unikátní exemplář

Victoria boliviana se přirozeně vyskytuje pouze v záplavových oblastech Llanos de Moxos v severní Bolívii. Každý rok má spoustu květů, každý z nich se otevírá postupně a vydrží jen dvě noci, přičemž se mění z bílé na růžovou a je pokryt ostrými ostny. Jeho listy přesahují tři metry na šířku.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
Autor

Dominika Veselá

 

Články odjinud