Vánoční nadílka z vesmíru. Pozorujte hvězdné nebe

Vánoční nadílka z vesmíru. Pozorujte hvězdné nebe
Sdílej
 
Otočte ve vánočním čase svůj pohled vzhůru k nebesům. Podle mnoha astronomů je zimní obloha tou nejkrásnější. Noc trvá velmi dlouho, obloha je temná, a pokud ještě napadne sníh bude atmosféra pozorování dokonalá. Co můžete vidět na vánoční obloze?

 

Vánoční a zimní obloze dominuje souhvězdí Orion. Na obloze ho za jasného počasí najde opravdu každý a to i ve městě, kde pozorování ruší pouliční osvětlení. Je to díky tomu, že obsahuje velmi jasné hvězdy a má zřetelný a nezaměnitelný tvar. Souhvězdí je poměrně velké. Okolo Vánoc ho najdete večer nad jižním obzorem.

Nejjasnější hvězdy

Pokud si najdete Orion, tak se podívejte na jeho druhou nejjasnější hvězdu Betelgeuze. Je asi tisíckrát větší než Slunce a každou chvíli může vybouchnout jako supernova. Dojít k tomu může zítra, ale i za sto tisíc let. Naštěstí je 700 světelných let od nás, takže nám nebezpečí z jejího konce nehrozí. Naproti Betelgeuze se nachází nejjasnější hvězda souhvězdí Rigel. Nachází se 640 světelných let od nás, je 80krát větší než Slunce. Tři hvězdy v jedné přímce tvoří pás Orionu. Jednotlivé hvězdy ve skutečnosti nemají nic společného. Nachází se různě daleko ve vzdálenosti 1200 až 2000 světelných let od nás.

Hvězda Betelgeuze na snímku ze sítě radioteleskopů ALMA •  ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O’Gorman/P. Kervella

Vánoční Orion jako orientační bod

Pomoci Orionova pásu se dá snadno orientovat na noční obloze. Na severozápad (směrem "vpravo") od pásu je hvězda Aldebaran ze souhvězdí Býka. Hvězdy mají různá označení. Aldebaranu se říká také Alfa Tauri. První písmeno řecké abecedy znamená, že je nejjasnější hvězdou v daném souhvězdí. Tauri je pak latinský název souhvězdí Býka.

Slavná hvězdokupa

Aldebaran je 65 světelných let od nás a je to tak zvaný rudý obr. Je více než 40krát větší než Slunce a vyzařuje 400krát více záření. V souhvězdí Býka se najdete také slavnou hvězdokupa Plejády. Na rozdíl od souhvězdí je tohle skutečné uskupení stovek hvězd, které se nachází blízko sebe a mají podobné stáří. Pouhým okem ale uvidíte jen okolo sedmi členek Plejád.

Na jihozápad od Orionova pásu je nízko nad obzorem nejjasnější hvězda noční oblohy Sírius z Velkého psa. Vychází trochu později. Doporučujme se podívat směrem k obzoru po 21. hodině.

Měsíc a Venuše nad jihozápadním obzorem 29. prosince před 17. hodinou •  Stellarium, Creative Commons

Vánoční dvojhvězda

Sirius se nachází "jen" 8,6 světelných let od nás. Je větší a hmotnější než Slunce a jako velká část hvězd, není sám. Ve skutečnosti je to dvojhvězda. Pouhým okem uvidíte jen větší z hvězd. Menší je nedaleko a je to bílý trpaslík. Má hmotnost jako Slunce, ale velikostí je podobná Zemi! Extrémně hustý a horký bílý trpaslík je pozůstatkem po hvězdě podobné Slunci, která na konci svého života odhodila svou plynnou obálku.

Setkání Měsíce s Venuší

Pokud bude jasno, tak se 28. a 30. prosince (nejlépe 29.) podívejte někdy mezi 16:30 až 17:30 směrem na jihozápadní obzor. Uvidíte Měsíc a kousek od něj jasnou "hvězdu". Půjde o planetu Venuši. Obě tělesa o zhruba dvě hodiny později zapadnou za obzor, takže je nutné mít jihozápadním směrem dobrý výhled.

Světelný smog: Nebe plné hvězd je vzácné

Světelný smog: Nebe plné hvězd je vzácné

Jupiter: Největší planeta odhaluje tajemství

Jupiter: Největší planeta odhaluje tajemství

Hvězdné války nikdy neskončí: O čem budou další Star Wars?

Hvězdné války nikdy neskončí: O čem budou další Star Wars?

 

Články odjinud