Internet věcí: Začínáme s IoT - Když nejsou online lidé, ale stroje

Internet věcí: Začínáme s IoT - Když nejsou online lidé, ale stroje
Sdílej
 
K internetu se už připojuje více strojů a senzorů než lidí. Pětidílný seriál o internetu věcí (IoT) vám ukáže, co všechno je díky tomu možné. Začínáme!

Jako se k internetu připojují lidé, mohou být online také stroje, přístroje, senzory – zkrátka věci. Proto mluvíme o internetu věcí, anglicky Internet of Things (IoT). Díky internetu věcí se jednotlivá zařízení stávají inteligentními, komunikují s okolím a umožňují vzdálené ovládání nebo sledování. Třeba podle společnosti IoT Analytics bude koncem letošního roku připojeno k internetu 14,4 miliardy zařízení, to je skoro dvojnásobek počtu obyvatel Země. Lidé tak už jsou na internetu v menšině.

Internet věcí má nekonečné možnosti

IoT umožňuje třeba bezpečněji létat s drony, snadněji zaparkovat s autem, zalévat trávníky, jen když to opravdu potřebují, a především stavět chytré továrny, kde mezi sebou místo lidí komunikují roboti. S pomocí IoT vznikly například i alarmy pro dopadení zlodějů nebo senzory, které upozorní na požár. Do oblasti internetu věcí určitě patří i chytré hodinky nebo třeba dům, kde je možné ovládat topení, světla i pračku přes mobil.

Video se připravuje ...

Co je to internet věcí? • Zdroj: Živě.cz

Když senzor spolkne kráva

V Německu využili internet věcí i netradičně, když nechali krávy spolknout senzory. Snímač pak leží v bachoru, jednom ze čtyř žaludků krav. Sleduje vnitřní teplotou těla, detekuje pohybové vzorce a analyzuje chování zvířat při pití a krmení. Všechna tato data se odesílají přímo do mobilního telefonu.

Mobilní aplikace pak může v případě potřeby vydat doporučení pro majitele farmy, že je potřeba jeho zásah. Farmář okamžitě ví, že kráva je například přehřátá a potřebuje více vody, že je nemocná a dostala horečku nebo že už potřebuje pomoc při porodu. Senzory, o kterých je řeč, vytvořila firma smaXtec a k internetu jsou připojené přes platformu internetu věcí (IoT) od společnosti Vodafone.

V Německu internetem věcí monitorují krávy •  Vodafone

Speciální síť pronikne i pod zem

K internetu je možné se připojovat přes mobilní i pevné sítě, Vodafone dokonce postavil v Česku speciální mobilní síť přímo pro internet věcí nazvanou NB-IoT. Je specifická v tom, že pokrývá 100 % plochy našeho území a její signál prostoupí přes několik zdí, dosahuje do podzemí i pod vodu. Do takové sítě se pak obvykle připojují senzory, které na jednu baterii vydrží fungovat až 10 let a vysílají například signál o teplotě silnice nebo zemědělské půdy.

V dalším dílech seriálu si představíme konkrétní příklady toho, co už dnes internet věcí umožňuje.

Praktické použití internetu věcí v domácnosti je například regulace pokojové teploty na dálku •  Vodafone

Soutěž o kutilskou IoT sadu!

Vyhrajte speciální stavebnici pro internet věcí v hodnotě více než 5 tisíc korun. Stačí na e-mail souteze@cncenter.cz poslat odpověď na otázku: „Co a proč byste chtěli ovládat přes internet věcí?“ Každá odpověď bude zařazena do slosování a výhra čeká na 10 čtenářů.

IoT sady pro kutily do soutěže věnovala společnost Vodafone ve spolupráci s firmou HARDWARIO. S pomocí sady lze vyrobit past na zloděje, rozsvítit si LED pásek nebo třeba změřit teplotu v lednici i mrazáku.

Sada pro internet věcí •  Vodafone

Postavte si sami...


IoT tlačítko, kterým vás rodiče zavolají třeba k večeři 
V prvním projektu se naučíte, jak tlačítkem poslat zprávu do mobilního telefonu odkudkoli v domě. Návod najdete tady. IoT stavebnici můžete vyhrát v naší soutěži, nebo si ji pořídit na webu obchod.hardwario.cz.

ABC internetu věcí: Co všechno je možné?

Všechny díly seriálu o IoT najdete tady:

Internet věcí: Chytré teploměry - Teplota se měří silnici i vakcíně

Internet věcí: Chytré teploměry - Teplota se měří silnici i vakcíně

Internet věcí: Haló, tady dron! IoT hlídá, aby se nesrazily

Internet věcí: Haló, tady dron! IoT hlídá, aby se nesrazily

Internet věcí: Chytré zavlažování bojuje proti suchu

Internet věcí: Chytré zavlažování bojuje proti suchu

Internet věcí: Chytrý svoz odpadu a popelnice na síti

Internet věcí: Chytrý svoz odpadu a popelnice na síti

Fenomén dneška: Internet věcí IoT mění svět

Fenomén dneška: Internet věcí IoT mění svět

Propojený svět internetu věcí: K síti připojíte i ledničku!

Propojený svět internetu věcí: K síti připojíte i ledničku!

 

 

Články odjinud