Vědci vyrobili bioelektrárnu ze sinic: Půl roku poháněla počítač

Vědci vyrobili bioelektrárnu ze sinic: Půl roku poháněla počítač
Sdílej
 
Sinice, mikroorganismy známé v Česku jako vodní květ podle charakteristické barvy tůní a rybníků, kde se vyskytují, překvapivě umí i vyrábět elektřinu. Tato živá elektrárna poháněla půl roku jednoduchý počítač.

Vždycky je úžasné sledovat zrod nového odvětví. V posledních letech to byly třeby elektromobily, kryptoměny nebo 3D tisk. Teď se na svět klube další zajímavá novinka. Jmenuje se „biofotovoltaika“. Fotovoltaiku známe všichni. Jsou to velké panely na střechách, které mění světlo na elektřinu.

Biofotovoltaika spočívá zjednodušeně v tom, že některé živé mikrooganismy, zejména sinice, dokáží díky svým schopnostem fotosyntézy také vyrábět elektřinu. Zásadní pokrok v oblasti biofotovoltaiky se aktuálně odehrál na nejstarší britské univerzitě v Cambridge.

Výhodou sinic je, že se rychle a snadno množí •  University of Cambridge

Sinice jako malí električtí mikroúhoři

Tamní vědci vyrobili prototyp biologické elektrárny ze sinic druhu Synechocystis. Má velikost asi jako běžná tužková baterie. Je vyrobena z jednoduše dostupných, levných a recyklovatelných součástek a materiálů. Vlastně jde o malou nádržku s vodou plnou sinic, ve které je umístěna elektroda.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud