Digitální továrny v metaverzu pomáhají stavět lepší sklady i kamiony

Digitální továrny v metaverzu pomáhají stavět lepší sklady i kamiony
Sdílej
 
Nová továrna na elektromobily BMW v maďarském Debrecínu už funguje – ve virtuální realitě! Digitální továrny v metaverzu pomáhají stavět lepší sklady i kamiony.

Postavit na zelené louce zbrusu novou továrnu na výrobu aut není nic jednoduchého. Jen samotná stavba trvá až tři roky a stojí v přepočtu desítky miliard korun. Je potřeba sladit práci desítek či stovek firem a tisíců lidí. Na konci všeho toho úsilí je pak vlastně obrovský stroj, do kterého na jednom konci vjíždí materiály a komponenty a na druhém konci vyjíždí hotová auta.

Továrna v metaverzu

Ve východomaďarském městě Debrecín aktuálně roste taková továrna značky BMW. Od roku 2025 by z ní měly vyjíždět elektromobily úplně nového typu. Továrna ale vyrábí už dnes – i když zatím jen virtuálně. Ve spolupráci se známým výrobcem grafických čipů NVIDIA totiž BMW vytvořilo kompletní digitální dvojče své budoucí továrny.

K tomu slouží obří softwarový balík zvaný NVIDIA Omniverse Enterprise. Jde o platformu pro vytváření a provozování 3D průmyslových aplikací v metaverzu. Představte si to jako jako Minecraft, ale pro opravdové dospělé továrníky. Říká se tomu „digitální inženýrství“. 

Posuň třeba zeď

Inženýři a plánovací experti BMW mohou díky těmto nástrojům navrhnout přesnou podobu továrny i všechny její vnitřní procesy. A rovnou si je i vyzkoušet. Ve funkčním 3D modelu pak mohou s každým prvkem výroby snadno hýbat a upravovat ho ještě předtím, než se továrna začne stavět ve skutečnosti.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud