Klikej a poslouchej! Hudební umělá inteligence umí skoro všechno

Klikej a poslouchej! Hudební umělá inteligence umí skoro všechno
Sdílej
 
Hiphopové Rolničky? Pec nám spadla jako rocková pecka? S umělou inteligencí Suno je možné téměř cokoliv. Vyzkoušej, klikej a poslouchej! Návod ábíčka, jak začít se Suno - krok za krokem.

Zajímavých nástrojů, které využívají umělou inteligenci (UI) a umí generovat hudbu na vyžádání, už v minulosti vzniklo několik. O DJské aplikaci Soundraw jsme psali v ABC 4/2023 (článek najdeš na abicko.cz), podobné vychytávky nedávno začaly nabízet i firmy Meta nebo Google.

Jenže Suno, které společnost Microsoft integrovala i do své platformy Copilot sloužící mimo jiné k propojování UI s aplikacemi z balíčku Office, teď všem vytřelo zrak. A to svojí jednoduchostí, uživatelskou přístupností nebo tím, že jak dobře funguje i v češtině. 

Kontroverzní umělá inteligence

Suno (čti sůnou – znamená „to poslouchej“ v hindštině) patří mezi takzvané generativní umělé inteligence. To znamená, že byla vytrénována na obrovském množství kategorizovaných dat a „naučila“ se rozpoznat hudební schémata a vzorce spojené s jednotlivými žánry, obdobími či styly.

Diskuze o generativní umělé inteligenci se v posledních měsících zaměřovala především na text a grafiku, hudba zůstávala na pomezí zájmu – to se ale s UI Suno mění •  Suno, MIT, Midjourney

Konkurenční nástroje jako ChatGPT (chatovací bot) nebo Midjourney (generování obrázků) přitom aktuálně čelí silné kritice a několika závažným žalobám kvůli tomu, že se trénovaly na datech, ke kterým jejich stvořitelé neměli licenci – ať už to byly články z novin New York Times, nebo oblíbené superhrdinské filmy

Suno sprosťárny nestrpí

Zakladatel UI Suno Mikey Shulman vysvětluje, že firma chce, aby úplně každý člověk mohl zažít radost, která souvisí s vytvářením muziky. Zároveň prý ale klade obrovský důraz na to, aby vše probíhalo v souladu se základními etickými zásadami.

Suno tedy například kategoricky odmítne vytvořit jakoukoliv hudbu, která by měla napodobovat jakéhokoliv umělce. „Nepoužívej v zadání konkrétní jméno, ale raději žánr nebo náladu,“ vysvětluje chybová hláška. Bezpečnostní mechanismy stejně tak neumožní vytvářet vlastní hudbu ze slov slavných písniček nebo z textů obsahujících vulgarismy. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Klíčová slova:
umělá inteligence, Suno
 

Články odjinud