XQ-58A Valkyrie: Rozumná stíhačka

XQ-58A Valkyrie: Rozumná stíhačka
Sdílej
 
Umělá inteligence zasahuje do všech oborů lidské činnosti. Nevynechává ani armády a vojenství. A tak UI využívá i nová rozumná stíhačka XQ-58A Valkyrie. Létat bude v robotickém roji.

Filmová série Terminátor představila v 90. letech minulého století souboj lidí a robotických vojáků z budoucnosti. S ubíhajícími roky to vypadá, jako by se čím dál víc věcí z filmu stávalo skutečností. Řeč je především o prudkém rozvoji umělé inteligence (UI). Jadernou apokalypsu v Terminátorovi způsobila UI jménem Skynet, která se utrhla ze řetězu. Když teď letectvo Spojených států amerických vyvíjí speciální program pojmenovaný Skyborg, leckomu z toho vstávají vlasy hrůzou na hlavě.

Roje robotických stíhaček

V rámci programu Skyborg několik amerických společností staví trysková letadla ovládaná čistě umělou inteligencí. Tyto drony mají být schopny plnit úkoly jak samostatně, tak v rojích nebo dokonce v souhře se stíhačkami pilotovanými živými piloty. Experimentální bojový dron XQ-58A Valkyrie je jedním z prvních veřejných výsledků tohoto programu. 

Roboti společně s lidmi

Letos na konci července robotický stíhací letoun Valkyrie úspěšně dokončil tříhodinový let v testovacím a výcvikovém komplexu Eglin na Floridě. Tam se proletěl společně s nejmodernějšími stíhačkami F-35 a F-22 Raptor. Armáda počítá s tím, že letoun s lidským pilotem na bojové misi budou ve formaci doprovázet třeba čtyři až pět robotických XQ-58A Valkyrie.

Valkyrie má rozpětí křídel 6,7 m a maximální rychlost 1 050 km/h. Může vystoupat až do výšky téměř 14 km a uletět na jednu nádrž až 4000 km. K tomu všemu unese maximálně osm zbraní včetně přesně naváděných pum. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud