Cesta kontinenty i časem: Miroslav Zikmund viděl a zažil mnohé

Cesta kontinenty i časem: Miroslav Zikmund viděl a zažil mnohé
Sdílej
 
Nový český dokument Století Miroslava Zikmunda od režiséra Petra Horkého se věnuje jednomu z nejvýznamnějších českých cestovatelů.

 

 

 

 

Když se řekne Miroslav Zikmund, většina lidí automaticky dodá Jiří Hanzelka. Muži, kteří v polovině dvacátého století projeli ve vozech značky Tatra téměř celý svět, jsou českým cestovatelským fenoménem. Jenže v jejich cestovatelské záři se skrývají příběhy, které jsou neméně zajímavé. Věnuje se jim nový český dokument s názvem Století Miroslava Zikmunda.

Muž, který viděl mnoho

Proč století? Protože panu Zikmundovi je dnes 95. let a kromě cizích zemí viděl zblízka i události v té naší. Od patnácti let si pravidelně vede deník, do kterého zaznamenává vše, co se kolem něj děje. A není toho málo. Byl svědkem dějinotvorných událostí, například heydrichiády, konce války, revolučních let a až na Emila Háchu a Gustava Husáka potkal všechny naše prezidenty. Přitom to celé mohlo dopadnou jinak, kdyby nacisté zjistili, že si zfalšoval doklady.

První cesta

Během válečných let nebylo snadné cestovat do jiných zemí. Plzeňského vysokoškoláka Miroslava Zikmunda ale dálky lákaly natolik, že zfalšoval výjezdní povolení, odjel do rakouských Alp a vystoupal na horu Ankogel. Zážitky shrnul v cestopise Svítání na západě věnovaném svým rodičům, prvním cestopise, který napsal – a paradoxně nikdy nevydal. „To nejdůležitější, co musí mladí lidé dělat po válce je cestování. Musí si nabít pusu, poznat svět a vrátit se vzdělanější a zkušenější,“ říká.

 

Naložit a jedem

 

Století Miroslava Zikmunda: Legendární cestovatel má vlastní film

Století Miroslava Zikmunda: Legendární cestovatel má vlastní film

Objevování světa

A skutečně to tak udělal. Se spolužákem Jiřím Hanzelkou vyrazili roku 1947 na první velkou cestu do Afriky a do Jižní Ameriky. Jejich tatrovka 87 byla prvním sériově vyráběným vozem, který s nimi za volantem přejel obávanou Núbijskou poušť. Setkali se s habešským (dnes Etiopie) císařem a objevili pro Čechy a Slováky neznámou Afriku i Jižní Ameriku. Byli v podstatě průzkumníky, kteří domů posílali zprávy o životě jinde.

Obchodní cestující

Cestování bylo sice důležité, ale mise Zikmunda a Hanzelky měla i obchodní cíle. Pánové předváděli ve světě československé výrobky, třeba právě vozy Tatra anebo produkci českých zbrojováků. V některých zemích oslovili obchodní partnery natolik, že jim nechtěli vzorky vracet – třeba právě habešský císař Haile Selassie I. se zamiloval do pušky natolik, že si jí rovnou chtěl nechat.

Nejdražší propiska

Jak pan Zikmund vzpomíná, oni sami na zázraky moderní techniky naráželi také často. Třeba na kuličkové pero, jak se tehdy říkalo obyčejné propisce. Koupili si jí při první cestě ve švýcarském Bernu za cenu, která se rovnala ceně třiceti litrů benzínu. Svět byl zkrátka před desítkami let jiný a Z a H jeho zbytek projeli v pětileté cestě, kdy v Tatrách 805 vyrazili do Asie a Oceánie.

 

Robostopař aneb cestování s robotem

Robostopař aneb cestování s robotem

Z amatérů profíky

Ze svých cest psali dobrodruzi zprávy, vysílali reportáže, fotili a natočili několik set dokumentů. Přitom nejdřív vůbec neuměli zacházet s kamerou! Na první cestu si jí vzali jen z povinnosti, a když odeslali první záběry do Prahy, vyděsili se zlínští filmaři nízké kvality a naučili Zikmunda a Hanzelku, jak se to dělá – korespondenčním kurzem.

Stopy předků

Několik let po návratu z druhé cesty byli ale oba cestovatelé zaskočeni politikou. Kvůli negativnímu postoji ke změnám, kterými Československo protahoval komunistický režim, byla jejich aktivita potlačována a nakonec zakázána. Teprve po revoluci se Miroslav Zikmund vypravil do Austrálie a dnes, ve svých pětadevadesáti letech, není unaven. Neustále organizuje svůj osobní archiv, ve kterém jsou tisíce fotografií, dopisů a stovky kilometrů filmů z cest. Jaká byla ta jeho skrz dvacáté století se můžete dozvědět právě v dokumentu Století Miroslava Zikmunda. Možná vás navede k tomu, abyste se zeptali babičky a dědečka, jaké skvělé věci zažili ve svých životech oni.

 

 

Severské cestování: projížďka na psovi

Severské cestování: projížďka na psovi

Lonely Planet: Stop rodičům!

Lonely Planet: Stop rodičům!

Skuteční Indiana Jonesové: Našli neznámé pyramidy i Noemovu archu?

Skuteční Indiana Jonesové: Našli neznámé pyramidy i Noemovu archu?

Klíčová slova:
cestovani, objev, afrika
 

Články odjinud