Erik Řehola: Mistr světa v agility

Sdílej

Hlasovat o tom, kdo vyhraje Zlatý oříšek čtenářů časopisu ABC, můžete na webu ábíčka během letních prázdnin. Erik Řehola (11 let, Teplice) se svým psem dělá sport agility. V roce 2022 se stal mistrem světa na FCI mistrovství světa mládeže ve Finsku a juniorským mistrem světa na World Agility Open v Holandsku.

Eriku, vysvětli nám prosím, co konkrétně znamená disciplína agility?

Agility je týmový sport, kde psovod musí ukazovat pejskovi, kudy má běžet. Pes bez vodítka a obojku překonává různé překážky v předem určeném pořadí. Trať je tvořena přibližně dvaceti překážkami. Psovod má za úkol psa provést parkurem bez chyby a odmítnutí v co nejrychlejším čase.

Kdy si s ní začal?

Začal jsem úplně odmalinka. Bral jsem to jako hru s našimi psy. Trénovat s trenérkou jsem začal asi v 6 letech.

S jakým pejskem jsi začal trénovat?

Poprvé jsem zkoušel trénovat se psem Charliem. Byl to úžasný „borderák“, který patřil mojí trenérce Janě Grygarové.

V kolika letech jsi šel na svůj první závod?

Závodů jsem se začal účastnit od 8 let. Jedny z mých prvních byly v Německu. Kde mě nominovali do finále. Moc jsem si to užil, i když jsem nevyhrál.

Co všechno musí psi na závodech předvést?

Agility parkur je tvořen skokovými překážkami, tunely, slalomem a zónovými překážkami (kladina, houpačka, áčko), takže než vyrazíme na závody, je potřeba psa všechny tyto překážky naučit. Pes smí závody běhat od 18 měsíců. Výcvik trvá i několik let.

Jaké psí rasy jsou pro agility nejvhodnější?

Jaké rasy jsou pro agility nejvhodnější?

Oblíbenějšími plemeny pro agility jsou například border kolie, sheltie a pudlové. Běhat může ale jakýkoliv pes nehledě na plemeno.

Máš svého vlastního psa? Pokud ano, jaká je to rasa?

Můj vlastní je Skendy. Jsou mu 4 roky a je to sheltie.

S jakým psem trénuješ teď?

Teď trénuji hlavně se Skendym, ale i s pudlicí Bafinou, která je mojí mamky. S Bafi jsme zatím dosáhli v minulém roce nejlepší výsledky.

Co tvého psa nejvíce motivuje k výkonu? Co nemá rád?

Největší motivací při tréninku a závodech jsou pro moje psy pamlsky (hlavně buřty), ale i to, že je agility samo o sobě baví.

Co nemá rád?

Skendy nemá rád slalom a Bafina zase čekání na startu.

Jaké úspěchy už máš za sebou?

Mám úspěchy z běžných závodů v České republice ale i v zahraničí. Vloni jsem se kvalifikoval do reprezentace a mohl se zúčastnit dvou hlavních mezinárodních závodů a oba jsem vyhrál. V roce 2022 jsem získal tituly Junior World Champion v Holandsku a FCI World Champion ve Finsku. V září jsem se také zúčastnil mistrovství ČR a získal jsem titul Mistr České republiky mládeže.

Chtěl by ses věnovat psům i ve svém povolání?

Ještě nevím jistě, ale asi ne. Mám agility jako koníček, který mě velmi baví. Nevím, jestli bych mohl pracovat třeba jako trenér. To se teprve uvidí.

Hlasovat o tom, kdo vyhraje Zlatý oříšek čtenářů časopisu ABC, můžete na webu ábíčka během letních prázdnin.

Komu dáš hlas ve Zlatém oříšku: Kanoistka, cukrář nebo astronom?

Netradiční psí sporty: Jak zabavit sebe i čtyřnohého parťáka

Sportovní pasení: Vedení stád dobytka jako psí sport