Bermudský trojúhelník

Bermudský trojúhelník
Sdílej
 
Mizely tady lodě, letadla i jejich posádky a nikdy se nenašli. Lidé na tomto místě vídají záhadná světla nad vodou i pod ní. Co se to děje v Bermudském trojúhelníku?

Bermudský trojúhelník je oblast v Atlantickém oceánu mezi Floridou, Portorikem a Bermudským souostrovím. A už několik staletí děsí lidstvo. Zmizely tu desítky lodí a letadel. Jejich vraky a ani pasažéři se nikdy nenašli.

Piloti hlásí, že let trval kratší, nebo naopak delší dobu, než je obvyklé. Najednou přestanou fungovat všechny přístroje. Ručička kompasu se točí kolem dokola. Někteří lidé tvrdí, že s úžasem pozorovali tajemná světla na obloze i pod vodní hladinou. Unáší snad lodě a letadla UFO? Vysvětlení a příčin může být hned několik.

Návštěva z kosmu

1781 – Loď Saratoga s třináctičlennou posádkou.

Jedním z vysvětlení je návštěva kosmických lodí mimozemšťanů. Unášejí lidi, aby je mohli zkoumat. Podle jiné domněnky mají ufouni hluboko pod vodou svoje základny, odkud startují na průzkumné lety. A možná právě kvůli tomu jsou pod vodou k vidění světla různých tvarů. Někdo dokonce říká, že viděl UFO vlétnout do moře a nebo z něj naopak vylétnout.

Zmizení v čase

Je 4. prosince 1970 a Bruce Gernon ml. spolu se svým otcem v malém sportovním letadle vzlétli z ostrova Andros. Zamířili na Floridu a náhle je obklopil zvláštní mrak. Měl zářivé stěny s malými obláčky, které uvnitř něj kroužily ve směru hodinových ručiček.

Když pilot na konci zvláštního mraku uviděl otvor, nabral rychlost a vyletěl z něj. Jenže zjistil, že je už u cíle, přitom mu takový let normálně trvá o půl hodiny déle. Prošli snad Bruce a jeho otec časovou smyčkou?

Také piloti jiných letadel někdy podávají zprávy o podivných časových posunech. A řídící věže se setkávají s tím, že letadlo zmizí z radaru a objeví se až po dlouhé době. Zmizely snad ty lodě a letadla, které se nikdy nenašli v čase?

Bájná Atlantida

V jeskyních pod vodou mohou žít potomci Atlanťanů, tedy obyvatel Atlantidy. To je bájný kontinent (jako dnes známe Afriku nebo Asii), na kterém měla sídlit vyspělá civilizace. Některá z jejích zařízení mohou být stále v provozu a způsobit tak výpadek přístrojů letadel a lodí.

1918 – Americká nákladní loď Cyclops s 306 muži na palubě.


Další hypotézy

Někteří vědci zase tvrdí, že za tímto jevem mohou být magnetické anomálie - střelka magnetického kompasu se místo k magnetickému severu, jak to má být, otáčí k pravému zeměpisnému severu.

Existují i názory, že za to může Golfský proud. Je to pomořská řeka široká až 80 km, protékající rychlostí až 4 metry za sekundu. Jen si tu rychlost představte! Takže klidně může vraky zanést daleko od místa ztroskotání, a nebo je taky může přesunout do hlubokánských podmořských kaňonů a údolí.

Metan nebo modré díry

Pod Floridou se nachází podmořská plošina s názvem Blake s obrovskými zásobami plynu zvaného metan. Badatelé z Anglie přišli s nejnovějším vysvětlením, a sice, že právě tenhle plyn způsobuje potápění lodí.

Když totiž metan z mořských hlubin vystoupá na hladinu moře ve větším množství, dokáže snížit hustotu vody. V praxi to znamená, že se loď může snadno potopit a navíc tak rychle, že ji posádka nemá šanci opustit.

V oblasti Baham je pod hladinou mnoho propastí, tunelů a vápencových útvarů. Právě jim se říká modré díry, uvnitř kterých působí silné proudy. Ty při přílivu a odlivu vtlačují vodu dovnitř děr a způsobují tak trychtýř. Ten má hladině má podobu víru a dokáže vcucnout malou loď.

Proč lodě a letadla mizí beze stopy i s celou posádkou, na to zkrátka existuje řada vysvětlení. Ať už bájných – jako potomci Atlanťanů, nebo vědeckých – jako působení metanu, Golfského proudu či vírů z modrých děr.

Jenže nic z toho záhadná zmizení nevysvětluje natolik spolehlivě, aby tomu všichni uvěřili. O stovky let dříve se zmizení lodí kladlo za vinu podmořským příšerám – obří chobotnici nebo krakatici. A nebo také pirátům. Jenže Bermudský trojúhelník i dnes, v 21. století, kdy máme ty nejmodernější technologie, stále zůstává jednou z největších záhad v dějinách lidstva.


Takhle to začalo

1948 – Dopravní letadlo Star Tiger, 29 lidí na palubě.

Píše se 5. prosince 1945. Pět amerických bombardérů Grumman TBF Avenger z letky č. 19 se z vojenské základny na Floridě vzneslo na běžný cvičný let. Měli za úkol nacvičit bombardování a vrátit se.

Jenže to už se nestalo. Základna později uvedla, že piloti hlásili podivné chování kompasu. Velitel Charles Tailor vydal příkaz letět dál a když jim dojde palivo, přistát na moři. Letka se základnou ztratila spojení.

Ihned bylo započato rozsáhlé pátrání, ale žádný z těch pěti bombardérů a ani jediného pilota nenašli. Naopak záhadně zmizelo další letadlo – jedno z těch, co bylo zapojeno do pátrací akce. Mělo na palubě 13 členů posádky. Vrak nebyl nalezen dodnes.

V roce 1964, tedy o 19 let později, novinář jménem Vincent Gaddis pro jeden americký časopis napsal velký článek právě o tomto letu č. 19. Pojmenoval ho »Smrtící Bermudský trojúhelníku«. Od té doby popularita této oblasti jen rostla a velkou zvědavost vyvolává i dnes.


Věděl to už i Kryštof Kolumbus

Světoznámý mořeplavec a objevitel Ameriky (1492) Kryštof Kolumbus zapsal záhadné jevy v oblasti dnešního Bermudského trojúhelníku jako první na světě.
• Během plavby jeho posádka uviděla ohnivý pás, který z nebe přelétl do moře.
• Pak také nešlo přehlédnout bílé blikající světlo.
• Kompas se choval divně.

DALŠÍ ZMIZENÍ

1781 – Loď Saratoga s třináctičlennou posádkou.
1918 – Americká nákladní loď Cyclops s 306 muži na palubě.
1948 – Dopravní letadlo Star Tiger, 29 lidí na palubě.
1949 – Letadlo Star Ariel mizí ve stejném místě s 20 lidmi.
1954 – Letoun amerických námořních sil se 42 lidmi mizí poté, co oznámil, že se setkal s neznámou silou.
1963 – Tanker Mary Sulphur Queen s nákladem síry a 39 členy posádky. Nalezly se jen dvě záchranné vesty.


VÍTE, ŽE BERMUDSKÝ TROJÚHELNÍK…

• se v angličtině řekne Bermuda triangl?
• je místo s jednou z nejhustších lodních provozů vůbec?
• má dvojče? U východního pobřeží Japonska je oblast nazývaná Ďablovo moře. Střelka kompasu se tam chová stejně jako v Bermudském trojúhelníku. A i tady dochází k záhadným zmizením.
• má různé přezdívky? Například »hřbitov Atlantiku«, »předpeklí zatracenců« nebo »moře voodoo«.
• je známý také pod názvem »Ďábelský trojúhelník«?


S motory na zádech
Hra Dark Void vás vezme přímo do nitra tajuplného Bermudského trojúhelníku. V této letošní novince v něm najdete nebezpečné robotické mimozemšťany, které je třeba zničit. Jako hlavní hrdina k tomu použijete spoustu unikátních prostředků, včetně speciálních tryskových motorů umístěných na zádech. Podívejte se na www.darkvoidgame.com.

 

 

Hry