Plavečtí rekordmani: Nejrychlejší ryba, savec a pták

Plavečtí rekordmani: Nejrychlejší ryba, savec a pták
Sdílej
 
Voda není prostředí, které by přálo příliš rychlému pohybu. Na rozdíl od vzduchu má mnohem vyšší hustotu a klade proto pohybujícím se živočichům či předmětům značný odpor.

Vysoká hustota vody ale neznamená jen nevýhodu, brzdící účinky dokonale vyvažuje skutečnost, že všechno silně nadnáší, většina živočichů pohybujících se ve vodě proto využívá celý její sloupec a může plavat nejen vodorovně, ale také nahoru a dolů.

Rychlost pohybu ve vodním prostředí hodně závisí na síle živočicha, ale nejdůležitější je tvar a povrch jeho těla. Rychlí plavci mají štíhlé tělo, které voda dobře obtéká (tzv. hydrodynamický tvar), bez zbytečných výrůstků, jež by pohyb brzdily, a s hladkým povrchem, který maximálně snižuje tření.

Plavec s mečem: Tajemství nejrychlejší ryby

Plavec s mečem: Tajemství nejrychlejší ryby

V tomto směru jsou vodnímu prostředí nejdokonaleji přizpůsobené ryby, které také v rychlostních závodech bezkonkurenčně obsazují první místa. Ale své plavecké mistry mají i savci a ptáci, přestože by s nejrychlejšími rybami soupeřit nemohli.

1. místo: Plachetník atlantský

Nejrychlejší plavec světa

Zlatou medaili v plaveckých závodech by si odnesl třímetrový plachetník atlantský, který je schopen svištět vodou rychlostí až 110 km/hod. Jméno dostala tato mořská ryba podle nápadné vysoké hřbetní ploutve, kterou však při plavání sklápí, aby ji nebrzdila.

Pokud se plachetník cítí ohrožený, roztahuje ji, aby vypadal větší. Slouží mu také při společném lovu, při němž skupina plachetníků s roztaženou hřbetní ploutví shání drobnější ryby nebo sépie do těsného shluku.

Mečoun je ryba vyzbrojená meči a oštěpy •  GettyImages

Kromě nápadné hřbetní ploutve je pro plachetníky typický silně prodloužený rypec. Ještě delší rypec mají jeho nejbližší příbuzní, marlin a mečoun, kteří se svou rychlostí plachetníkovi vyrovnají - někdy je dokonce jako nejrychlejší ryba světa uváděn právě mečoun.

2. místo: Kytovci jsou rychlí jako torpéda

Jaký savec plave nejrychleji?

Máme-li druhé místo přisoudit jiné živočišné skupině než rybám, obsadili by ji savci - a to kytovci. O titul nejrychlejšího plavce se přitom dělí hned dva druhy - kosatka dravá a sviňucha běloploutvá - oba tito kytovci dokážou plavat rychlostí 56 km/hod. Jsou si vzdáleně podobní i vzhledem, mají charakteristické černobílé zbarvení.

Andělé a jednorožci: Křížení arktických kytovců

Andělé a jednorožci: Křížení arktických kytovců

Sviňuchy ovšem dorůstají maximálně velikosti 230 cm a váží nanejvýš 200 kg, zatímco dospělý samec kosatky může být až 9 m dlouhý a vážit 10 tun. Kytovci jsou rychlí plavci nejen díky svému dokonalému hydrodynamickému tvaru, ale také díky neobvyklé stavbě své kůže, která je hladká a zvláštním způsobem pružná, takže nezpůsobuje žádné tření - voda plovoucí zvíře plynule obtéká a kolem jeho těla nevznikají vůbec žádné víry, které by jeho rychlost snižovaly.

Kosatka jako černobílé torpédo •  shutterstock.com

3. místo: Tučňák je plavec ve fraku

Nejrychlejší pták ve vodě

Posledním medailovým živočichem v našich pomyslných plaveckých závodech by se stal zástupce ptáků. O umístění by však bojovala jen úzce specializovaná skupina - tučňáci. Všichni jsou skvělí plavci - pod vodou vlastně létají. Zato na souši se pohybují značně nemotorně, protože mají končetiny umístěné úplně na konci těla tak, aby při plavání nepřekážely, ale naopak sloužily jako kormidlo.

Titul nejlepšího ptačího plavce by si vybojoval až 80 cm vysoký tučňák oslí, který dokáže pod vodou „létat“ rychlostí 40 km/hod. Tento tučňák žije na subantarktických ostrovech (Falklandy, Jižní Gerorgie, Jižní Shetlandy atd.) a patří mezi druhy, které si budují na pevnině primitivní hnízdo z kamínků, může proto vysedět a vychovat dvě mláďata najednou. A proč oslí? Inu, hýká jako osel.

Pán ve fraku je třetím nejrychlejším plavcem •  shutterstock.com

Pstruh je jako duhový blesk

Všichni plavečtí rekordmani vybojovali své medaile v mořské vodě. Existují také nějací dobří plavci ve sladkých vodách? Samozřejmě - i když nedosahují zdaleka takových výkonů. Nejrychlejší z nich je i u nás žijící (ale nepůvodní) pstruh duhový, který dokáže plavat rychlostí až 29 km/hod.

Ve srovnání s plachetníkem je zdánlivě velmi pomalý, přesto je to devátá nejrychlejší ryba na světě. Naše hbitá štika není schopna plavat rychleji než 10 km/hod. a ti nejlepší lidští plavci dosahují průměrné rychlosti 8 km/hod.

Nejotužilejší ptáci světa: Tučňáci císařští

Nejotužilejší ptáci světa: Tučňáci císařští

Mezi životem a smrtí: Nejodolnější tvorové světa

Mezi životem a smrtí: Nejodolnější tvorové světa

Kdo žije 100 let? Rekordy ze světa zvířat

Kdo žije 100 let? Rekordy ze světa zvířat

 

Články odjinud