Napříč zvířecí říši existuje mnoho strategií, jak přežít ve volné přírodě. Některé druhy spoléhají na svoji enormní velikost, jiné dávají svému okolí najevo, že jsou smrtelně nebezpečné, další se naučily efektivně bránit nebo utíkat. I přes tuto různorodost mají něco společného, snahu ochránit svá mláďata a zajistit jim přežití. Jedním z účinných nástrojů je maskování pomocí skvrn. Ty pomáhají mláďatům splynout s jejich okolím a schovat se před predátory.
Skvrny jsou prověřená strategie
Skvrny coby účinné maskování mláďat využívají některé druhy savců, ptáků i ryb. Jejich evoluční původ není dosud známý, respektive se mu nevěnovala žádná systematická studie, nicméně odborník na evoluční biologii Kiyoko Gotanda z Brock University ležící v kanadské provincii Ontario se domnívá, že se vyvinuly v rámci jevu zvaného konvergence. Termín v evoluční biologii označuje takovou evoluci, kdy se u nepříbuzných druhů živočichů vyvinou podobné znaky. Zpravidla za tím stojí vliv prostředí či podobný způsob života.
Snaha splynout s prostředím
Jedinečné zbarvení nedělá mláďata někým jiným, ani jim nepomáhá skrýt jejich obrysy, jako je tomu například u zeber. V případě skvrn je motivací dokonalé splynutí s okolím.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.