Divní vlci: Proč loví vydry a tuleně místo jelenů?

Divní vlci: Proč loví vydry a tuleně místo jelenů?
Sdílej
 
Typická kořist smečky vlků má kopyta. U pobřeží Aljašky ale může mít i ploutve nebo plovací blány. Vlci tam loví vydry i tuleně. Je to poněkud divně, takže... proč?

Vlci jsou považovaní za typické lovce kopytníků, jako jsou srnci, jeleni a losi. Když je jich ale málo, projeví vlci značnou přizpůsobivost a přeorientují se na jiné zdroje potravy. A neváhají se za nimi vydat na mořské pobřeží, ale ani vstoupit přímo do slané vody. 

S vydrou v tlamě

Jedním z přímých svědků neobvyklého potravního chování vlka (Canis lupus) je bioložka Kelsey Griffinová ze správy Národního parku Katmai, který leží na jihu Aljašky. V roce 2016 spolu s kolegy obědvala na pláži, kde zkoumali úmrtnost mořských ptáků. Znenadání kolem nich nonšalantně překlusal bílý vlk, který držel v tlamě zdechlinu mořské vydry. Kelsey Griffinovou to překvapilo a zaujalo – a to byl počátek vědecké studie, která vyšla v odborném časopise Ecology. 

Je vlk lovec nebo mrchožrout?

Mořské vydry nejsou jedinou vlčí potravou, která pochází z moře. Vlci byli přistiženi i při konzumaci masa tuleňů, lachtanů, mrožů nebo dokonce keporkaků. V posledním případě asi nikdo vlky nepodezřívá z toho, že by velryby sami lovili, u těch předchozích to ale tak jasné není. Chovají se vlci jako mrchožrouti, nebo jsou aktivními lovci mořských savců? 

Lov u vody

Už v roce 2016 vědci viděli, jak samec vlka ulovil tuleně obecného. Přiblížil se z výběžku pevniny a zakousl se mu do ocasní ploutve. Tuleň se snažil uplavat, ale po půlhodinovém boji se vzdal a jeho hlava zmizela pod hladinou. Zdechlinu vlk vytáhl na souš a začal požírat.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud