Jak to vypadá v národním parku nebo chráněné krajinné oblasti, nejspíše tušíte díky výletům do Krkonoš, na Šumavu, do Podyjí nebo na některé z mnoha dalších krásných míst České republiky. Věděli byste ale, co zajímavého můžete zažít v geoparku? A máte tušení, kde takový geopark v Česku vlastně hledat? Je velmi pravděpodobné, že jste řadu z nich v minulosti již s rodiči nebo na školních výletech navštívili, jen o tom ani nevíte.
Geoparky po celém Česku
Geoparky jsou v Česku i ve světě poměrně novou záležitostí, což zní možná trochu paradoxně, když v nich můžeme vidět doslova stamiliony až miliardy let historie naší planety. Síť národních geoparků pod hlavičkou Ministerstva životního prostředí u nás začala vznikat až v roce 2007 a dnes najdeme na území republiky celkem 11 národních geoparků, které pokrývají asi desetinu rozlohy Česka. My se vydáme do dvou z nich - do Barrandienu a Železných hor.
Zábava i vzdělávání
V některých zahraničních zemích platí, že klidně celý národní park může být zároveň geoparkem. Je potřeba zdůraznit, že u nás geoparky nenahrazují stávající ochranu krajiny. S mnohem staršími národními parky, CHKO nebo přírodními rezervacemi se ale často částečně překrývají.
A k čemu vlastně slouží? Cílem je vzdělávat návštěvníky o jednotlivých geologických vědách, podporovat geoturismus, regionální produkci a také umožňovat další vědecký výzkum.
Barrandien: Z Prahy do Brd
Návštěvu geoparku Barrandien, pojmenovaném po francouzském paleontologovi Joachimu Barrandovi, zahajujeme už na jihozápadním okraji Prahy, pro který je typický výskyt trilobitů. Barrandien je naším vůbec největším geoparkem, rozkládá se totiž na území hned tří krajů.
Průvodcem nám bude světově proslulý paleoartista Jan Sovák, kterého ze stránek ábíčka dobře znáte. Po svém návratu z Kanady do Česka se zásadním způsobem podílel na přípravě nové stálé expozice Národního muzea s názvem Okna do pravěku, kterou jsme navštívili v čísle 2/2022 (článek najdete také na webu abicko.cz).
Průvodce Věnceslav Brábek
„Když za mnou vedení geoparku Barrandien přišlo s otázkou, zda bych se chtěl stát jeho součástí, bylo to pro mě logickým pokračováním dosavadní práce v Česku,“ vysvětluje Jan Sovák. Jeho fiktivní postava Věnceslava Brábka, který v Sovákových knihách objevil v Koněpruských jeskyních stroj času, je totiž pomyslným průvodcem po řadě míst v Barrandienu (o knihách s Drábkem jsme psali v čísle 6/2023).
„Naše společné aktivity s geoparkem jsou nejen oslavou neskutečné práce Joachima Barranda, ale také tohoto území, které je naprosto jedinečné. Nebál bych se říci, že jde o globální klenot,“ dodává Sovák.
Po stopách prvohor
Brábkova dobrodružství krásně ilustrují povahu Barrandienu jakožto parku, ve kterém prim hraje paleontologie, tedy věda o životě v minulých geologických obdobích. V oblasti Brd a bezprostředního okolí čeká na návštěvníky celá řada stezek a geologicky zajímavých lokalit.
To hlavní je však k vidění v Domě Natura v Příbrami, v Muzeu Českého krasu v Berouně, v Domě přírody Českého krasu v Koněprusích a také v nově zrekonstruované huti Barbora v Jincích.
Právě tady čeká na návštěvníky kromě expozice věnované prvohorním mořím také ponorka badatele Věnceslava Brábka. „V Brdech najdeme klenoty, za kterými jezdí celý svět, ale my si jich zatím tolik nevážíme,“ loučí se s námi Jan Sovák.
Železné hory, které nejsou hory
Přesouváme se do východních Čech, konkrétně do oblasti na jih od Chrudimi. Právě zde se na území 777 km² rozkládají Železné hory, jeden z nejzajímavějších českých geoparků. Jeho motto zní „Historií Země za dva dny“, a to proto, že jde o geologicky nesmírně rozmanité území, kde lze na různých místech skvěle pozorovat jednotlivé přírodní procesy vedoucí k tomu, že dnes Česká republika vypadá právě tak, jak vypadá.
Svačinu s sebou
Železné hory je ideální objevovat pěšky či na kole, pro návštěvníky jsou připravené půldenní naučné stezky, každý si ale může program přizpůsobit podle sebe a objet jednotlivé body zájmu ve vlastním pořadí a tempu. Celá řada míst v geoparku je pro návštěvníky samoobslužná, přestože na nich najdeme i interaktivní prvky.
Do Geoparku Železné hory můžeme vstoupit nejen „omylem“, ale i vědomě, třeba prostřednictvím Brány do pravěku, která stojí nedaleko města Proseč a přímo navazuje na sousedící paleontologickou expozici Pasíčka.
Pro malé i velké
Vůbec největším projektem realizovaným geoparkem je vzdělávací centrum Planeta Hlinsko, které návštěvníkům nabízí na ploše 900 km² zábavný pohled na jednotlivé geologické procesy a úkazy.
Manažer geoparku Železné hory Jan Doucek vysvětluje, kde se autoři při výstavbě inspirovali. „Naší metou jsou muzea v Americe a Velké Británii. Například expozice Jurassic World v Manchesteru patří mezi absolutní špičku. Právě tímto směrem se díváme.“
Nezapomeňte kulicha
Které roční období je pro návštěvu geoparku ideální? Možná to bude znít překvapivě, ale je to zima. „Díky absenci vegetace, která je v našich podmínkách opravdu bujná, jsou nejlépe vidět jednotlivé geologické fenomény,“ láká Doucek.
„Některé geoparky se navíc rozkládají na územích, která v létě navštěvuje mnoho lidí, ale v zimě tu téměř nikdo není. Jde tedy o příležitost podpořit místní turistický ruch. Může jít i o jedno z řešení problému tzv. overturismu, nejen u nás, ale i globálně,“ míní Jan Doucek.
Na kladívko zapomeňte
Typický pracovní den člověka, který se stará o chod geoparku, není nudný nebo jednotvárný. Nepředstavujte si ho jako ošetřovatele v zoo, je to spíše ztělesnění Ferdova pořekadla „práce všeho druhu“.
„Určitě nekopeme celý den kladívkem do země, jak si možná někdo myslí. Vymýšlíme expozice, připravujeme projekty, přednášíme, řešíme marketing, voláme si s partnery geoparku, cestujeme,“ vyjmenovává Jan Doucek, co všechno musí se svými kolegy zastat.
Odborníci na slovo vzatí
Geoparky jsou ale stále velmi mladé a nemají na růžích ustláno. V zahraničí jsou často financovány třeba i z loterií a spoléhají se na dobrovolnickou síť, ani jedno však nemá u nás velkou tradici. „Česká povaha je spíše taková, že chodíme do lesa sami, objevujeme vše vlastním tempem, zadarmo."
„Takže geoprůvodci jsou spíše ambasadory dané lokality a lektory pro organizované skupiny. V geoparcích s hornickou tradicí jde třeba o bývalé horníky,“ vysvětluje Doucek a slibuje, že podobné zážitky s místními matadory stojí za to. Sám už navštívil desítky geoparků po celém světě a určitě neplánuje přestat. „To, jakým způsobem se o geologii učí ve škole, ji možná trochu dehonestuje. V geoparcích ale vyprávíme dramatické, zajímavé příběhy a ukazujeme, že geovědy rozhodně nejsou nuda.“
Jaké geoparky jsou v Česku?
1 Barrandien
2 Železné hory
3 Kraj blanických rytířů
4 Vysočina
5 Královská Šumava
6 Egeria
7 Ralsko
8 Český ráj
9 Broumovsko
10 Krajina břidlice
11 Podbeskydí
Příští zastávka: Island
Delegace z českých geoparků
Už na začátku října se delegace z českých geoparků včetně Železných hor chystají na každoroční setkání zástupců těchto jedinečných území. Letos se koná na místě, které je z geologického pohledu skutečně ikonické – na Islandu.
„Těšíme se na to, že načerpáme na přednáškách od kolegů inspiraci. Často nám ale slouží i jako ujištění, že svou práci děláme dobře. Třeba když prezentují jako novinky některé věci, které děláme v Česku už dlouho, a naopak se od nich postupně posouváme na další úroveň,“ směje se Jan Doucek.