Počasí a planety: Jak naložit s UI

Počasí a planety: Jak naložit s UI
Sdílej
 
Umělá inteligence začíná výrazně ovlivňovat všechny vědecké obory. Zapojila se i do zkoumání exoplanet a předpovídání počasí.

Astronomové znají 5307 exoplanet, tedy planet mimo naši Sluneční soustavu. Za více než polovinou objevů stojí teleskop Kepler, ale mnohé další objevy se očekávají od nedávno úspěšně vypuštěného Vesmírného dalekohledu Jamese Webba.

Pozorování exoplanet je náročná disciplína. Detaily o nich známe z analýzy světla, které k nám od nich doletí, když přecházejí před svojí mateřskou hvězdou. Všechno jsou to data, která je nutné roztřídit a vyvodit z nich závěry.

Česká umělá inteligence

Právě to měla za cíl vědecká soutěž Ariel Machine Learning Data Challenge, jejíž výsledky byly vyhlášeny na mezinárodní konferenci o umělé inteligenci NeurIPS.

Hlavní cenu si odnesl Ondřej Podsztavek, který vedl tým odborníků na umělou inteligenci z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). S pomocí umělé inteligence (UI) dokázali nejlépe analyzovat a modelovat atmosféru exoplanet.

Podle různých odhadů je jen v naší galaxii až 100 mld. exoplanet •  IAU / L. CALÇADA, NASA, JPL-CALTECH / LIZBETH B. DE LA TORRE, ESO, EUMETSAT

Jak rozpoznat atmosféru exoplanet?

Podsztavkův projekt spočíval v návrhu co nejefektivnější metody pro rozpoznání teploty atmosfér exoplanet a množství různých plynů v nich. Ondřej i díky zkušenostem z dlouhodobé výzkumné spolupráce s předními českými astronomy z Astronomického ústavu Akademie věd ČR navrhnul k tomuto účelu pokročilý algoritmus UI.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud