Auto pro Měsíc: Soukromníci už pracují na lunárním teréňáku

Auto pro Měsíc: Soukromníci už pracují na lunárním teréňáku
Sdílej
 
Soukromé firmy už vyvíjí auto, kterým budou astronauti jezdit po povrchu Měsíce při misích programu Artemis. Nové lunární terénní vozidlo bude mít dvě verze, které vzniknou postupně. Jak budou vypadat? A kterou dodá japonská Toyota?

Člověk se za pár let vrátí na Měsíc. Cílem misí bude jižní pól našeho vesmírného souseda, na kterém se nachází vodní led.

Kromě skafandrů budou astronauti potřebovat pro pohyb po povrchu také speciální auto – tzv. rover. NASA vývojem Lunárního terénního vozidla (Lunar Terrain Vehicle, LTV) pověřila několik výrobců. K dispozici by mohl být už při druhé misi na povrch Měsíce

Nové lunární rovery:

RACER, Lunar Dawn nebo FLEX?

První posádky programu Artemis budou mít k dispozici nehermetizovaný vůz. V podstatě půjde o jednoduché auto, ve kterém budou muset mít astronauti na sobě skafandry. V zatím posledním kole výběrového řízení byly vybrány tři firmy.

Intuitive Machines pracuje na roveru RACER, který dokáže dopravit na Měsíc vlastním modulem Nova-D. Na roveru se podílí také firmy AVL, Boeing, Michelin a Northrop Grumman.

Druhý tým pracuje na voze Lunar Dawn. Návrh vede firma Lunar Outpost společně s Lockheed Martin, General Motors, Goodyear a MDA Space. Společnost Venturi Astrolab připravuje své vozítko FLEX ve spolupráci se společnostmi Axiom Space a Odyssey Space Research.

Mnoho z inženýrů zaměstnaných v těchto společnostech má bohaté zkušenosti s kosmonautikou, ale součástí skupin jsou také známí výrobci pneumatik (Goodyear, Michelin) nebo firmy z automobilového průmyslu (General Motors, AVL). 

NASA si vybere: Vítěz může být jen jeden!

V průběhu jednoho roku firmy vypracují studii proveditelnosti, což bude předběžný návrh vozu. NASA pak vybere jednoho dodavatele, který postaví vůz a za pár let ho vyšlou na Měsíc, kde má předvést své schopnosti. Měl by urazit až 20 kilometrů za den a fungovat nepřetržitě po dobu osmihodinového výstupu do vesmíru.

Astronauti budou pomocí vozu podnikat cesty zajímavým lokalitám a přepravovat v něm vzorky nebo vědecké přístroje. Auto musí být ovladatelné vzdáleně a má být opakovaně použitelné. Vybraná firma může auto poskytnout také dalším zákazníkům pro komerční aktivity.  

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud