Roboti AstroBees mají tvar kostky a šířku přibližně 32 cm. Astronautka Anne McClainová tento měsíc provedla hardwarový test s robotem jménem Bumble (tématicky zůstáváme u hmyzu, Bumble totiž znamená zkráceně čmelák). Zbývající dva se jmenují Honey (Med) a Queen (Královna).
Praktičtí pomocníci pro NASA
Asistenti Astrobees budou pomáhat posádce Mezinárodní vesmírné stanice na jejich misi na Měsíc a v hlubokém vesmíru. Konkrétně by měli kontrolovat vybavení a zásoby posádky. Mohli by ale mít na starosti i další funkce, jako například hlídání kvality vzduchu. Podle NASA by tak umožnili členům posádky, aby se soustředili na důležitější úkoly jejich mise.
Maria Bualatová je produktová manažerka vědeckého výzkumného střediska NASA, které se jmenuje Ames Research Center. Právě Maria dosavadní testování okomentovala takto: "Astrobees potvrdí robotické schopnosti, které dále pomohou rozšiřovat lidský průzkum. Provádění těchto experimentů v nulové gravitaci nám umožní vyvinout nový hardware a software pro budoucí vesmírné mise."
Abyste si dokázali lépe představit, jak Astrobees fungují, podívejte se na toto video:
Roboti jako ze sci-fi filmu
A kde se tedy vzala inspirace? Předlohou byli malí roboti ze Star Wars, konkrétně z Epizody III: Pomsta Sithů. Astrobees se dokáží navigovat v okolním prostředím pomocí elektrických ventilátorů (ty jim zajišťují pohon) a kamery kombinované s palubním softwarem. Díky ní se mohou vyhnout překážkám. A když se jim vybije baterie? Nevadí, budou se napájet pomocí palubních baterií, ke kterým si sami doletí.
Robotické Astrovčely jsou tak dalším střípkem robotických aplikací ve vesmíru a stále se pracuje na jejich zlepšování. V budoucnu by například měli dokázat spolupracovat a vzájemně se propojit. A dokonce by se měli stát předlohou pro další roboty, kteří by pomáhali s opravou vesmírných satelitů.