Hobby horse: Netradiční sport ti vyhodí z kopýtka!

Hobby horse: Netradiční sport ti vyhodí z kopýtka!
Sdílej
 
Jezdecké závody na konících na tyči získávají v České republice obrovskou popularitu. Hobby horsing je netradiční sportovní disciplína, která kombinuje prvky jezdectví, gymnastiky a kreativity. Chcete si taky vyhodit z kopýtka?

Hobby horsing je fenoménem, který vychází z tradičních jezdeckých sportů. Ovšem pozor! Místo živých lichokopytníků sportovci používají vyrobené koňské hlavy na tyčích. S těmi předvádějí drezuru nebo skáčou přes překážky. 

Hobby horsing přišel z Finska do Čech

Prvopočátku hobby horsingu sahají až do 16. století, kdy se vyráběly loutky v podobě koní. Jako moderní sport se zrodil začátkem milénia ve Finsku, odkud se rychle rozšířil do dalších států. Obrovskému zájmu se nyní těší jak v rodné zemi, tak v sousedním Švédsku, Nizozemsku nebo Německu. V České republice se objevil kolem roku 2019 a od té doby zažívá výrazný rozmach. 

Koně, móda, pohyb

Hobby horsing je především o zábavě. Samotný sportovní výkon v sobě zahrnuje prvky atletiky a gymnastiky. Kromě tréninku jezdci věnují velkou část volného času tvorbě a zkrášlování svého parťáka, takzvaného hobbíka. Ten na rozdíl od živého koně nepotřebuje krmivo, ustájení ani veterinární péči. Hobby horsing je tak zajímavou alternativou pro všechny, kteří milují koně, ale jezdectví je pro ně nedostupné.

Jak velkého? 

Hobbík se skládá ze zmenšené hlavy koně a dřevěné tyče, kterou jezdec drží mezi stehny. Musí být vyrobený z měkkých materiálů, aby nedošlo ke zranění. Samotný koník je velmi realisticky zpracovaný, nechybí mu bohatá hříva nebo malované oči.

Mezi nejoblíbenější plemena, ze kterých vychází, patří fjordští a fríští koně nebo Haflingové. Existuje několik velikostí hobby horse, ty se vybírají podle věku jezdce a disciplíny. Na skákání se více hodí menší hobbíci kvůli nižší váze, při drezuře se naopak uplatní větší, protože vypadají lépe a pomáhají jezdci držet balanc.

Fanoušků hobby horsingu raketově přibývá po celém světě •  HorseLarDen, Lenka Šilhová

Oficiální sport 

Obdobně jako jiná sportovní odvětví má i hobby horsing přesně daná pravidla, jimiž se řídí. U nás ho zastřešuje Česká Hobby Horsing Asociace. Přestože se jedná o úplně novou volnočasovou aktivitu, má již vybudovaný soutěžní systém.

Jezdci jsou zařazeni do různých věkových kategorií, čas jim měří časomíra, technické provedení a celkový dojem hodnotí rozhodčí. Závody se po celé republice konají každý měsíc. Historicky první Mistrovství České republiky v hobby horsingu se uskutečnilo 11.–12. května 2024.

Harmonický tým 

Abyste mohli závodit, musíte mít hobby horse, a to vlastnoručně vytvořeného, koupeného nebo půjčeného, a k němu otěže. Žádné další vybavení jako jezdecké kalhoty nepotřebujete, ale dobře vypadá, pokud k sobě dvojice barevně ladí. Klíčovým prvkem je udržet koně ve správné poloze.

Po celou dobu soutěžního klání, tedy i ve výskoku, se musí tyčka hobbíka dotýkat vnitřní části jezdcových stehen. Závodník zpravidla svírá otěže v obou rukou a jednou z nich přidržuje také svého koně. 

Rozmanité disciplíny

Soupeří se v několika disciplínách. Ve skoku mohutnosti se poměřuje maximální výška překonané laťky. Její výchozí pozice se liší podle věkové kategorie. Soutěžící má na absolvování dané výškové úrovně jeden pokus. Naopak v dostihu se hraje o čas. V rozjížďce dlouhé 80–100 metrů startuje najednou šestice jezdců a první z ní postupuje do finále, ve kterém se rozhodne o pořadí. Diskvalifikováni mohou být ti, kteří upadnou nebo předvedou klasický běh.

Rychlost i elegance

V parkuru jezdec skáče přes sérii překážek, které jsou vysoké od 10 do 100 cm. Mezi nimi má prostor na jeden až tři cvalové přískoky. O vítězi disciplíny parkur na čas rozhoduje absolvování bez trestných bodů a v případě nulové penalizace rychlost. Body se ztrácí například za zastavení před překážkou nebo její pád. V případě parkuru na styl je každý skok ohodnocen 0 až 10 body. Hlavní kritéria tvoří, zda je nájezd na překážku proveden na správnou nohu a zda je veden v optimální linii. 

Mezi hlavní disciplíny hobby horse se řadí skok mohutnosti... •  HorseLarDen, Lenka Šilhová

... dostih, parkur a drezura •  HorseLarDen, Lenka Šilhová

Obratné vedení koně

Během drezury musí závodník ukázat, že ovládá základní styly koňské chůze, tedy krok, klus a cval. Ty se od sebe liší tempem, postojem jezdce a pozicí hobby horse. Zároveň předvádí prvky jako zastavení nebo couvání a drezurní cviky, mezi které patří velký kruh či změna směru obloukem. Rozhodčí posuzuje zejména technické provedení pohybů. A pro ty, kteří se chtějí cítit se svým hobbíkem jako na Divokém západě, jsou tu ještě speciální westernové disciplíny.  

Výroba hobby horse:

Jak si udělat vlastního hobbíka?

Do České republiky uvedla fenomén hobby horsingu především značka LarDen. Tato rodinná firma začala u nás rozvíjet povědomí o novém sportu a prodávat profesionálně zpracované koníky, otevřela také úplně první kamenný obchod věnovaný tomuto sportu.

S nápadem přišla dcera majitelů Lara, která si v době pandemie našla novou kreativní zábavu a začala hobbíky vyrábět. Nyní má LarDen v nabídce nejen koně, ale i veškeré vybavení jako ohlávky, vodítka, čabraky a deky, uzdečky nebo překážky. Vše samozřejmě v mnoha barvách a stylech. 

Zrozeni z vln: Bílí koně z Camargue

Zrozeni z vln: Bílí koně z Camargue

Sedlo jako důkaz: Nový milník historie jezdectví

Sedlo jako důkaz: Nový milník historie jezdectví

Divocí koně: Ztracený symbol svobody

Divocí koně: Ztracený symbol svobody

 

Články odjinud