Papírová archeologie aneb Historie vystřihovánek v ABC (2.)

Sdílej
 
Vladimír Procházka patří k první, nejstarší generaci autorů vystřihovánek v ABC. Byl všestranným modelářem a konstruktérem, publikujícím již od 2. poloviny 40. let. S časopisem ABC spolupracoval od úplně prvního čísla, které vyšlo 22.1.1957. Svými návodnými texty a plánky aktivně vychovával čtenáře, jak si zhotovit své vlastní výrobky, hračky a vystřihovánky.

Vladimír Procházka - všestranný konstruktér

Vladimír Procházka patří k první, nejstarší generaci autorů vystřihovánek v ABC. Byl všestranným modelářem a konstruktérem, publikujícím již od 2. poloviny 40. let. S časopisem ABC spolupracoval od úplně prvního čísla, které vyšlo 22.1.1957. Svými návodnými texty a plánky aktivně vychovával čtenáře, jak si zhotovit své vlastní výrobky, hračky a vystřihovánky - jmenujme alespoň články Udělejte si sami - vozidla z papíru (č. 21, roč. 17) a Návody na hračky ze dřeva (č. 13, roč. 18).
Připomeňme si nyní nejstarší vystřihovánky, které nejsou podepsány, ale jejich kresba a nápaditost napovídá, že by autorem mohl být Vladimír Procházka. Sledujme zároveň rozmach vystřihovánek v 10. ročníku ABC (1965-66), kterému velmi napomohlo rozhodnutí redakce vylepšit obálku - jednak designem a jednak získáním kvalitnějšího papíru. Obálka byla z technických a úsporných důvodů vytvořena ze zdvojeného papíru (složený formát A2) a dostalo se tak prostoru pro návody, plánky, kartičky a vystřihovánky:

Foto
- Speciální pravítko Sixi s úhloměrem a tmavozelené dvouocasé házecí letadélko označené imatrikulací LX 65 - obojí vyšlo v č. 1., roč. 10 (10.9.1965);
- Stroboskop, barevný papírový kotouček pro zjištění otáček elektromotorku, a motokára Sixi, která se pohybuje vpřed navinováním tažné niti na dřívko (pozn. pro organizátory akcí: zajímavá alternativa dnešních závodů foukacích formulí!). Obojí vyšlo v č. 3, roč. 10 (19.11.1965);
Foto
- Otáčecí rozvrh hodin ve tvaru tuby zubní pasty Fluora z ABC č. 6, roč. 10 (11.2.1966);
- Letecké dny k MDD 66, což jsou čtyři házecí letadélka (jedno větší a tři malá - na nosné zápalce) z č. 9, roč. 10 (4.5.1966). V tomto ABC vyšla také hrací kostka o dvanácti stranách (s čísly 1-12) pro společenské hry, kde se hází dvěma obyčejnými kostkami;
- Letní plachetnička Kreola, plovoucí lodička včetně papírové plachty, je vůbec první vystřihovánkou lodi v ABC. Vyšla v č. 11, roč. 10 (15.7.1966);
- Zavěšené rybičky - jde o první tzv. mobil, oblíbenou závěsnou hračku okrašlující dětské pokojíky, jež vyšla v č. 3, roč. 11 (11.11.1966). K "mobilům" se bude ABC v budoucnu vracet, ať už v podobě rybiček, ptáků či kosmických lodí. Na téže stránce je i miniaturní polomaketa letounu L 200 Morava s imatrikulací OK-ABC, složená z dvanácti dílů, s nadsázkou prapradědeček mnohem pozdějšího Mini aerosalonu ABC.

V č. 5, roč. 10 (vyšlo 15.1.1966) vychází konečně opravdový papírový model - tahač Škoda 706 s chladírenským vlekem. To je první vystřihovánka v ABC, pod níž nalézáme Procházkův podpis. Jde o vůbec první model nákladního vozu v ABC. Vystřihovánka v měřítku cca 1:55 zabírá více než 1 a půl strany A4, což je dosavadní rekord, pokud jde o rozsah. I když název modelu hovoří o "vleku", jde o návěs na otočném čepu, jenž působí ve spojení s tahačem dosti atraktivně. Návěs nese reklamu na lahůdkový margarín SANA. Závěrečná poznámka v návodu hovoří o alternativě pro zkušenější modeláře, a sice zhotovit model větší, poháněný elektromotorem (!).
Na tento vůz navazuje v č. 13., roč. 12 (7.3.1968) popelový vůz Škoda 706. Na rukopisu autora je vidět pokrok: kresba "popeláře" je detailnější a jemnější, se snahou o realitu, viz např. znázorněné modrobílé odlesky na sklech kabiny. Do jeho řady užitkových vozů patří také chladírenská Praga S5T, která vyšla v č. 15, roč. 13 (22.4.1969).

Klasik Vladimír Procházka přinesl v ABC č. 7, roč. 10 (11.3.1966) další přitažlivý nápad pro kluky - auto na vítr. Velká kola vozu mají vyhnuté lopatky, vítr je roztáčí a vůz se pohybuje. Auto je vyzdobeno výchovnou reklamou na "Dětské mýdlo".

12. ročník ABC (1967-68) přináší zásadní změnu - ABC se stává čtrnáctideníkem a na mnoho let tedy začínají vycházet 24 čísla do roka. Zároveň se změnila cena časopisu: z 2,50 na 1,50 tehdejších Kčs - ábíček je dvakrát více, ale štíhlejších: 40 stran v 11. ročníku (včetně dvojité obálky a románové přílohy) se smrsklo na pouhých 24 stran. Časopis je opět "konstruován" s dvojitou obálkou z pevnějšího papíru pro umístění příloh a návodů, což je pro nás, modeláře, nejpodstatnější - s 24 čísly v novém ročníku se počet příloh opravdu celkově zdvojnásobil i při tenčím časopise.

V 1. čísle 12. ročníku (vyšlo 14.9.1967) nalézáme mj. vkládanou přílohu, oblíbený bonus čtenářům, který dosáhne svého vrcholu v 17. a 18. ročníku ABC. Tady, na prahu 12. ročníku, čtenáři třímají v ruce kotouč tenkého papíru, vypadající jako terč. Jde o papírovou blánu, pomocí které je možno sestavit buď padáček anebo házecí kluzák s balónovými křídly - rogalo. Kluzák obsahuje i vystřihovánkové díly směrovky a výškovky. Oba návody pocházejí z konstrukčního prkna V. Procházky.

Foto
V 5. čísle 12. ročníku (9.11.1967) vychází Procházkův historický pancéřový automobil Austin-Putilov, z něhož 50 let "tomu nazad" pronesl V. I. Lenin v Petrohradě památný projev, který začínal slovy: "Ať žije socialistická revoluce!". Bleděmodrý (= kovový) Austin-Putilov se dvěma střílnami je nakreslen na necelé jedné straně obálky. Návod je doplněn malou, ale působivou černobílou fotografií sestaveného modelu. Tento vůz, notně přepracovaný, zvětšený a v hnědé barvě vzešel rovněž z dílny Václava Šorela a Františka Kobíka o 7 let později, v č. 12, roč. 19.

Konstrukční záběr V. Procházky byl velmi široký a univerzální - v našem povídání se zabýváme pouze jeho vystřihovánkami. Svědčí o tom i hříčka v č. 17, roč. 12, kuličkiáda, papírový labyrint na kuličky (na bocích krabičky jsou kouzelné nápisy: "Kdo si nečistí zuby, je..." a následuje klasická dětská hranatá kresbička prasete, či "Zubních past je přece dost, jsou levné a všude k dostání").

Foto
ABC č. 18, roč. 12 (23.5.1968) je plné dosud udivujících překvapení. Vychází zabalené v papírové tašce (!) a obsahuje 4 další vkládané přílohy - červený celofán k prohlížení speciálních obrázků, dvoje různé nažehlovací obtisky a dále velký, poskládaný list formátu A2. Na něm se nachází mj. stolní společenská hra Jednota a dvě vystřihovánky V. Procházky - plachetnička "Rekrea" a budova motorestu Jednota. Obě vystřihovánky jsou v rozsahu jedné strany A4. Nebyl by to V. Procházka, kdyby model plachetnice nebyl funkční. Motorest má zase v návodu jako jedna z prvních vlaštovek uvedeno měřítko - 1:120, jde o vůbec první model architektury v ABC a navíc vhodný k doplnění kolejiště, v tomto případě TT. A ještě drobnost .- před motorestem stojí dva papírové jídelní stolečky s pěti minižidličkami. Motorest Jednota se dočkal po letech i další verze z konstrukční kanceláře ŠOK (Šorel-Kobík), a sice v č. 8, roč. 18.

Na svou dobu přímo papírové veledílo a zároveň poslední vystřihovánka 12. ročníku vychází v ABC o prázdninách roku 1968 (č. 21, roč. 12, 11.7.1968). Jde opět o vkládanou přílohu formátu A2 (poskládanou na A4), na kterou V. Procházka nakreslil doplňky k autodráze Europa-Cup - depo, tribunu a věž časoměřičů. Tyto rozsáhlé objekty využívají nejen vystřihovánkových dílů, ale je nutno pracovat i s kartonem, dřevěnými lištami apod. Věž časoměřičů má kromě dvou ampliónů i 4 okénka pro umístění výsledku závodu, kde je možno zasunout cedulky se značkou vozu: na výběr je Ford, Lotus, Škoda a Tatra. K tomuto komplexu vyšel později i doplněk - jezdící závodní autíčko Dueto, poháněné gumičkou, které vyšlo v ABC č. 2, roč. 13 (30.9.1968). Funkční modýlek - doutníkové efjedničky - je velmi triviální, ale při zachování slušné atraktivity pro hravé povahy. Z kokpitu kouká placatá hlava pilota, reklamy volají "DUETO Laktos" (Dueto byl název smetanového krému) a lze dokonce sestavit 3 varianty vozu, jelikož vystřihovánka obsahuje tři sady oddělených startovních čísel - 1, 2, a 3. Autor přináší v návodu také typy soutěžení s těmito autíčky - věřím, že by se tyto závody dobře uchytily na modelářských akcích i dnes. Závěrem malá ukázka staré školy - první věta návodu zní takto: "Základem modelu je dílec 1, pečlivě vystřižený, složený a acetonovým lepidlem slepený."
Autodráha Europa-Cup, nový to výrobek národního podniku IGLA, sestavená do klasické osmičky a s autíčky doutníkového tvaru, byla po mnoho let snem snad všech tehdejších kluků. Není divu, že k obdobným mohutným stavbám určeným k autodráze se ABC vrátí i v pozdějších letech - díky R. Vyškovskému.

Foto
Funkční modely jsou pro V. Procházku typické od počátku tvorby. Je autorem větroně Pifík, který vyšel hned v následujícím ABC č. 3, roč. 13 (14.10.1968). Žlutočervený letoun se vystřeluje gumovým katapultem a je vyzdoben hlavičkou smějícího se Pifíka, což byla mimořádně populární postavička z kresleného seriálu, který tehdy v ABC vycházel. Dalším obdobným strojem je létající vrtulník PPM (Pražských pekáren a mlýnů), poháněný gumičkou, z ABC č. 17, roč. 13 (26.5.1969). Vrtulníček typu ultralajt obsahuje i postavu pilota.
Papírové dotykové měřítko (s reklamou na mýdlo Zenit) na měření tloušťky materiálu a kulatých průměrů přinesl V. Procházka do ABC č. 5, roč. 13 (11.11.1968).

Foto
Vrcholem vystřihovánkové tvorby V. Procházky pro ABC byl projekt vydaný v č. 19, roč. 13 (20.6.1969). Šlo opět o vložený, poskládaný list formátu A2, na jehož ploše autor přinesl sadu modelů spojených se jménem Albatros - nově pojmenovaným Státním nakladatelstvím dětské knihy (SNDK). Nalezneme zde rozsáhlou stavbu tehdejšího Domu dětské knihy na Národní třídě v Praze (dětské knihy a sešity vystřihovánek Albatros tam ale dnes již nehledejte, bohužel...), k ní dva náklaďáčky (valník a skříň) a dokonce vrtulníček s otáčivým rotorem, který může stát na střeše budovy. Společenství modelů doplňuje bájný Albatros, známá mnohorotorová vzdušná loď Robura Dobyvatele podle J. Verna. Samozřejmě jde o model nesrovnatelně jednodušší a menší, než jaký po 13 letech vydal v nakl. Albatros Ladislav Badalec.

A dostáváme se, bohužel, k posledním pracím klasického konstruktéra Vladimíra Procházky. Dodávkové auto Škoda 1203 vychází v č. 4, roč. 14 (20.10.1969). Jednoduchá dodávka s výraznou reklamou na bábovku Tortela je nakreslena na jedné straně časopisu a potěší děti a modeláře-začátečníky.
V č. 11, roč. 14 (23.2.1970) vychází pneu-raketa, vystřelovací hračka, která se uvádí v let po balistické křivce fouknutím do trubičky - dobrý nápad použitý později také autory Šorel-Kobík.
Pokud odhlédneme od plachetnice vložené do č. 20, roč. 17, a od dvou hříček z 19. a 21. ročníku, je následující model posledním papírovým modelem V. Procházky v ABC. A je to škoda, jelikož skříňová pekárenská Avia A 15 v přibližném měřítku 1:32 působí velmi pěkně a moderně. Vyšla v č. 14, roč. 14 (7.4.1970). Autorovi stačila jedna stránka A4, přičemž je nutno si dopracovat díly podvozku a namnožit kola. Modrá Avia je kreslena tenkou linkou a můžeme zde opět rozpoznat inspirační zdroj pro dvojici Šorel-Kobík, kteří modely Avia také později zpracovávali.

Vladimír Procházka zemřel 14.7.1980, ve svých 72 letech. Kromě vystřihovánek nám po něm zůstaly 93 plánky a návody v ABC, přes 20 modelářských knížek a množství návodů pro modelářské kroužky. Právem jej řadíme k nejvýznamnějším postavám v historii ABC.