Prérijní jezdci: Legendy nebo věda?

Prérijní jezdci: Legendy nebo věda?
Sdílej
 
Původní obyvatele Ameriky a koně máme ve svých představách nerozlučně spjaté. Přestože jde o poměrně mladou historii. Vědci se nyní podívali na to, kolik pravdy je za legendami o jezdcích z prérie.

Koně se vyvinuli zhruba před 4 miliony let, a to právě v Americe. Odtud před 1,5 milionu let přešli po pevninském mostě přes Beringii do Asie a postupně se rozšířili do celého Starého světa, kde později zdomácněli. V Severní Americe přesto žili ještě v dobách, kdy sem stejnou cestou přišli před asi 14 tisíci lety lidé. Archeologické nálezy dokládají, že tito první obyvatelé koně lovili, ale nikdy je nezdomácněli. A pak asi před 7 tisíci lety koně v Americe vymizeli.

Jak se vrátili koně do Ameriky?

Nová historie amerických koní se tak začíná psát až po příchodu Evropanů do Ameriky. Sice je už na začátku 16. století přivezli Španělé při dobývání Mexika, ale první zmínky o chovu koní původními obyvateli pocházejí z dob, kdy začalo osídlování Severní Ameriky Evropany. Podle dobových zápisků začali prérijní kmeny využívat koně jako jezdecká zvířata přibližně v polovině 17. století. A teprve začátkem 18. století se koně rozšířili a stali se součástí místních kultur.

Vědci z prérie

Jenže na těchto datech se vědcům – především těm, kteří patří k původním obyvatelům Ameriky – něco nezdálo. Už proto, že v dětství poslouchali vyprávění svých prarodičů o vztazích koní a lidí a o jejich důležitosti v posvátných obřadech a mýtech.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud