Motýlí aerodynamika: Dokonalejší než stroj

Motýlí aerodynamika: Dokonalejší než stroj
Sdílej
 
Barvy na křídlech monarchů stěhovavých umožňují motýlům migrovat do 5 000 kilometrů vzdáleného zimoviště. Motýlí aerodynamika je dokonalejší než stroj. 

Zvířecí říše nabízí nekonečné množství inspirace. Tou nejnovější jsou motýli monarchové stěhovaví (Danaus plexippus), kteří dokáží podniknout neuvěřitelně dlouhou cestu do svého zimoviště. Vědci z Georgijské univerzity sídlící v Athénách v americkém státě Georgia zjistili, že bílé skvrny na křídlech monarchů stěhovavých zlepšují jejich celkovou aerodynamiku. Dosud badatelé pracovali s domněnkou, že monarchům usnadňuje let pouze černá barva. 

Monarchové se adaptovali na migraci

Na vrcholky pohoří Sierra Nevady ve středním Mexiku míří každoročně ze severu Spojených států amerických a Kanady statisíce monarchů stěhovavých. Menší část motýlů přezimuje na stromech podél kalifornského pobřeží. Monarchové migrují společně a tak dokonce někdy přechodně zakryjí Slunce. Na své 5 000 kilometrů dlouhé trase stráví přibližně 2 měsíce. Vědci v nejnovějších výzkumech zjistili, že se pro migraci adaptovali nejen fyziologicky (např. nervové funkce a schopnost orientovat se podle Slunce), ale také fyzicky (morfologie a barva křídel). 

Investice do křídel 

Nejvíce monarchové investovali do svých křídel, jež jsou po aerodynamické stránce takřka dokonalá. Nejedná se jen o jejich enormní velikost (rozpětí křídel mají až 10 cm) nebo tvar, důležitá je i barevnost, která snižuje odpor vzduchu o desítky procent. Tmavá barva na okrajích křídel snáze pohlcuje sluneční energii, čímž se vytváří jakási kapsa teplého vzduchu těsně nad křídly. Protože má teplý vzduch menší odpor, mohou jím motýli snáze proletět. Vědci udávají, že se díky tomu odpor vzduchu sníží až o 20 %. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Kateřina Vondrisková

 

Články odjinud