Padělatel z ďáblovy dílny: Trochu jiný modelář

Padělatel z ďáblovy dílny: Trochu jiný modelář
Sdílej
 
Přišel k nám do redakce s batohem dokladů a s igelitkou peněz. Trochu jiný modelář. Padělatel z ďáblovy dílny. Podívej se, co dovede.

Na jedné akci kolem oslav 80. výročí operace Anthropoid se mi do ruky dostaly repliky osobních dokladů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. Vyrobil je amatérský „padělatel“ Martin Macháček, kterého jsem posléze pozval do redakce ábíčka.

Přihnal se s batohem plným padělaných dokladů z různých koutů Evropy a s igelitkou peněz. Ha! Padělatel peněz a dokladů patří za mříže. O tom nepochybujeme ani my v redakci ABC. To ale není Martinův případ.

Padělky pro známé i muzea

O padělcích tady totiž mluvíme s nadsázkou. Martinovy výtvory jsou spíš repliky historických dokumentů a platidel. Vždy se jedná o předměty z první poloviny 20. století, především z meziválečného a druhoválečného období. Jde tedy o dokumenty a platidla, která už dávno nejsou v platnosti. Používají se při hrách a setkáních skupin nadšenců, kteří se věnují živé historii.

Martin Macháček s autorem článku u nás v redakci ábíčka •  Kateřina Klimešová a archiv Martina Macháčka

Ti pořádají například různé rekonstrukce bitev. A k tomu si pořizují autentické vybavení od uniforem přes zbraně až právě po doklady či peníze. Druhé uplatnění je trošku vážnějšího charakteru. U Martina si repliky dokumentů objednávají například muzea a další vzdělávací instituce.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud