Radost ze dřeva: Modeláři staví s Vrky

Radost ze dřeva: Modeláři staví s Vrky
Sdílej
 
Modelařina má mnoho podob. Jednou z nich jsou vrstvené dřevěné skládačky Vrky, které jsme v redakci ábíčka důkladně otestovali.

Vždy mě zajímalo všechno, co bylo vyrobeno ze dřeva. Jde o jeden z prvních materiálů, který lidé začali používat před tisícovkami let ke konstrukci prakticky všeho. Nejde jen o židle, domy nebo lodě a letadla, ale také o textilie, papír, nejrůznější předměty denní potřeby a hračky.

Bez dřeva by to nešlo. Dřevo si vzala za své i česká firma Vrky ze Znojma, jejíž stavebnice jsme v redakci otestovali. Složili jsme letadlo, lokomotivu, ponorku a létající kolo Jana Tleskače.

Vrky, vyrobeno v Česku

Katalog Vrky nás zaujal nabídkou, ve které jsme našli řadu českých strojů. Tím se odlišuje od ostatních stavebnic, jejichž autoři obvykle spoléhají na celosvětově známé značky a modely nebo na vlastní fantazii.

V katalogu Vrky najdete třeba auta Škoda, aerosáně Tatra V855, traktory Zetor, nákladní auta Tatra, tramvaj T3 nebo letadlo L-410 Turbolet, lokomotivy 750 a Effishunter 1000, obrněné vozidlo Patriot II a další.

Obvyklým měřítkem je 1 : 64, najde se však i několik kusů v 1 : 33 a 1 : 43 a dokonce jeden model v 1 : 187 (velká jachta). Všechny stavebnice dodržují tvary typické pro své reálné vzory a nabízejí někdy až nečekané detaily.

Vrstvy a párátka

Dobře je to vidět na Turboletu, který má propracované vnitřní prostory pro cestující a pilotní kabinu. Na finálním modelu je vidíte jen za okénky, ale dostanete se k nim blízko při skládání. To je řešeno vrstvami. Tvar trupu letadla dává 11 profilů skládaných na těsno k sobě. Lícují s přesností na desetiny milimetru.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud