Pixely od Pixaru: V hlavě studia, kde je animace legrace

Pixely od Pixaru: V hlavě studia, kde je animace legrace
Sdílej
 
V Pixaru nedělají nic postaru! Filmové studio proslavily inovace, animace a legrace. Start dlouhé cesty za úspěchem Toy Story: Příběhu hraček, Úžasňákových, Příšerek s.r.o. nebo nového hitu V hlavě 2 začal za nečekaných okolností... u Disneyho.

Na seznamech nejlepších filmů se často objevují ty od studia Pixar. Příběhy hraček, Úžasňákových nebo hledaných rybek Nemo a Dory se někdy dostávají do učebnic filmové historie. Jejich vypravěči předběhli dobu. Nejenže byli první. Když začínali, prakticky neměli vybavení. A to není vše! Start dlouhé cesty za úspěchem digitálně animovaného filmu byl odkliknut za nečekaných okolností.

Může za to Disney

John Lasseter poprvé zjistil, co dokáže digitální animace, když v 80. letech minulého století pracoval pro studio Disney. Nahlédl přes rameno kolegům, kteří dělali na přelomovém sci-fi Tron a nestačil se divit. Z dnešního pohledu celkem legrační triky byly v té době naprosto nevídané.

Nadšený Lasseter se pak snažil prosadit, aby studio pustilo počítače na připravovaný kraťas Malý toaster. Místo toho dostal vyhazov. Práci našel v Lucasfilmu (sága Star Wars) a v roce 1986 se stal jedním z hlavních talentů nově vzniklého Pixaru. 

Hvězdný džob pro Jobse

Pixar se začal rodit jako součást počítačové divize Lucasfilmu. Režisér Star Wars George Lucas už před půl stoletím razil vizi, že budoucnost filmu vězí v digitálních technologiích. Ale pak potřeboval peníze.

Zárodek Pixaru i s počítači, které tam vyvinuli, koupil další vizionář Steve Jobs. Ani šéf společnosti Apple, který později přišel s iPhony a iPady, si nevěděl vždy rady. V polovině osmdesátek přišel první pokus natočit celovečerní digitálně animovaný film podle legendy o opičím králi. Jenže se ukázalo, že počítače na to ještě nejsou dost výkonné.

Pixar nebo nic

Pod Lasseterovým vedením Pixar dále rozvíjel možnosti digitální animace i počítačové technologie prací na reklamách a slavných krátkých filmech. Roztomilá lampička z kraťasu Luxo Jr. dohopsala až do loga studia. Ale ještě větší vliv měl méně známý Plechový panáček z roku 1988. Jeho úspěch (včetně Oscara) neunikl vedení studia Disney.

A tak dříve vyhozenému Lasseterovi přišla lákavá nabídka: Vrátit se jako režisér první celovečerní „disneyovky“ kompletně vytvořené v počítačích. Když odmítl, nezbylo nic jiného než… najmout celý Pixar! 

Příběhy pro hravé 

Napodruhé už to vyšlo. Dobrodružná komedie Toy Story: Příběh hraček z roku 1995 se stala milníkem v historii filmu a korunovala Pixar jako vládce animáků. Studio, které si vybudovalo reputaci pomocí hravých příběhů, je už třicet let na vrcholu. V poslední době se více zaměřuje na pokračování.

Na rok 2026 je ohlášen pátý díl Toy Story. Ale už teď se v kinech promítá očekávaná novinka V hlavě 2.   

Podruhé V hlavě:

„Vždyť Riley už má 12, tak co by se mohlo stát?“ Na otázku, kterou končí první film V hlavě odpovídá cituplné pokračování. Pozor spoiler: Puberta!

Hlavní hrdinka je ještě o rok starší, začala dospívat a kromě hokejových tréninků se potýká i se spoustou nových emocí. Už známé postavy, jako jsou Radost, Smutek nebo Zlost, poněkud zaskočí, když k řídicímu pultu v Rileyině hlavě napochodují dosud neznámá individua. Třeba Úzkost. Pixar slibuje univerzální zábavu, která osloví malé i velké diváky.

V hlavě 2

Režie: Kelsey Mann

Hrají: Amy Poehler, Maya Hawke, Lewis Black, Phyllis Smith, Tony Hale

Premiéra: 18. července 2024

Rakeťák: Jak NASA pomohla Pixaru

Rakeťák: Jak NASA pomohla Pixaru

Spider-Man, Iron Man, Batman... od Pixaru?

Spider-Man, Iron Man, Batman... od Pixaru?

Pán prstenů se vrací: Kdy budou nové filmy a o čem?

Pán prstenů se vrací: Kdy budou nové filmy a o čem?

 

Články odjinud