Největší univerzitní vydavatelství na světě, Oxford University Press, nedávno vyhlásilo vítěze soutěže o slovo, respektive krátkou slovní frázi roku 2024. Stal se jí anglický pojem brain rot, který bychom do češtiny mohli přeložit jako hniloba či zahnívání mozku. Měření ukázalo, že frekvence jeho používání se meziročně zvýšila o 230 %.
Brain rot frčí
Brain rot zkrátka frčí. A to se stejnou rychlostí a intenzitou jako krátká videa na sociálních sítích. Jsou často vtipná, nápaditá a úderná, stejně tak dobře mohou ale být i šokující nebo znechucující. Hlavně nesmí být příliš basic čili obyčejná. Množství obsahu, který na nás každý den v online prostředí útočí, je obrovské. O tom, jak se odpojit alespoň od všudypřítomných notifikací, jsme psali v ábíčku 17 v minulém roce (a také na abicko.cz).
Mozek jako brambora
První použití termínu brain rot přitom předcházelo vzniku internetu o více než století. Už v roce 1854 si americký filozof a spisovatel Henry David Thoreau ve své knize Walden aneb Život v lesích stěžoval, že lidská společnost není schopná ocenit komplexní myšlenky a jde to s ní od desíti k pěti. Zatímco lidé směřovali své úsilí k tomu, aby jim ve sklepě neshnily brambory, to, že jim mezitím zahnívají hlavy, jim bylo úplně jedno. Alespoň to tvrdil Thoreau.
K ničemu už 3000 let
Kanadský spisovatel a profesor na Univerzitě v Calgary Paul Fairie ale upozorňuje, že to s námi jako se společností nemusí být zase tak špatné. Ve svém volném čase se věnuje sbírání novinových článků. Se smíchem poukázal, že třeba nadávání na to, že lidé jsou líní a už nechtějí pracovat, se v tisku objevuje naprosto pravidelně minimálně od roku 1894. A první dochované písemné zmínky o tom, že „ta mladá generace je úplně k ničemu a nic neumí“, údajně pocházejí až z antiky před 3000 lety.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.