Kočka na Mt. Everestu: Objev nové populace manulů

Kočka na Mt. Everestu: Objev nové populace manulů
Sdílej
 
Areál výskytu manulů je podle posledních poznatků větší, než vědci dosud předpokládali. Tuhle divokou kočku objevili i na Mt. Everestu, nejvyšší hoře světa.

Nepálský Národní park Sagarmatha, v němž se nachází nejvyšší hora světa Mt. Everest, je z přírodního hlediska mimořádně cenným územím. Není divu, že byl už v roce 1979 zapsán na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Jeho ochrana je komplikovaná nejen kvůli obtížnému terénu, ale je to i jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst v Nepálu. V posledních letech ho navštíví každý rok kolem 50 tisíc turistů.

Záhada na Everestu

V roce 2019 se do národního parku vydala mezinárodní expedice vědců zkoumat zdejší ekosystém a místní zvířenu. Nešlo ani tak o přímé pozorování, které je náročné na čas, vědci se zaměřili na sběr biologických vzorků. Na jižním úbočí Everestu ve výšce téměř 5200 m. n. m. sebrali mimo jiné i dva nezvyklé vzorky savčího trusu. Dělila je od sebe vzdálenost 6 km, bylo tedy pravděpodobné, že pocházejí od dvou různých jedinců dosud neurčeného zvířete.

Nový objev v laboratoři

Genetický rozbor trusu v laboratoři prozradil, o jaké tajemné zvíře se jedná. Zanechali ho po sobě dva jedinci manula, vzácné šelmy patřící mezi malé kočky. Pro vědce to bylo obrovské překvapení, přes množství lidí, které národním parkem každoročně prochází, dokázala skrytě žijící plachá kočka až dosud unikat pozornosti. Objev tak posunul areál výskytu manulů do východního Nepálu a rozšířil seznam živočichů, kteří obývají Národní park Sagarmatha.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud