Invaze papoušků do Evropy: Z domácích mazlíčků jsou vetřelci

Invaze papoušků do Evropy: Z domácích mazlíčků jsou vetřelci
Sdílej
 
Atraktivní papoušci se z domácích mazlíčků stali invazními vetřelci volně žijícími ve městech po celé Evropě. Tito inteligentní exotičtí ptáci původně z Jižní Ameriky a Asie buď ulétli, nebo byli záměrně vypuštěni a rychle se adaptovali na městské prostředí. Jaké jsou nejznámější invazní druhy papoušků v Evropě a proč se jim daří dobývat nová území, kde vytlačují původní druhy?

V Evropě původně papoušci nežili. Atraktivní inteligentní ptáci se však stali oblíbenými domácími mazlíčky. S jejich rostoucí oblibou ale stoupal i počet jedinců, kteří svým majitelům ulétli, nebo byli záměrně vypuštěni.

Tito utečenci žili původně v jižní Evropě, ale brzy začali dobývat další části Evropy. Navíc se naučili vyhledávat městské prostředí, které jim nabízí příznivější teploty, lepší hnízdní možnosti a spoustu potravy. Většina z těchto papoušků už je považována za invazivní druh.

Mníšek šedý

Invazní z Jižní Ameriky 

Papoušek mniší leckde vytlačuje původní ptactvo •  Profimedia.cz

Tím nejznámějším je papoušek mniší (Myiopsitta monachus), známý také jako mníšek šedý. Jeho původním domovem je Jižní Amerika, odkud se rozšířil prakticky do celého světa. V Evropě se nejprve objevil ve Středomoří, dnes už žije i v mnoha severnějších státech. Odhady ornitologů mluví o více než 22 tisících jedincích ve 30 izolovaných populacích.

Alexandr malý

Vytlačuje původní ptáky a ničí zateplení domů

Alexandr malý bez problémů zvládá i evropské zimy •  Profimedia.cz

Původním domovem alexandra malého (Psittacula krameri) je jižní Asie a subsaharská Afrika. V Evropě byl v 60. letech minulého století vysazen. Na rozdíl od mníšků hnízdí v dutinách, takže vytlačuje z hnízdišť původní druhy dutinových ptáků a často i netopýry.

Byly zaznamenány i škody na zateplení domů, v nichž si vyklovává dutiny. V současné době je to nejrozšířenější evropský papoušek, odhady mluví až o 85 tisících jedincích, kteří žijí v nejméně 95 samostatných populacích.

Aratinga dlouhoocasý

Nový jihoamerický druh v Portugalsku

Papoušek aratinga dlouhoocasý patří mezi chovateli k oblíbeným druhům •  Profimedia.cz

V jižní Evropě, hlavně v Portugalsku, zdomácněl i další jihoamerický papoušek aratinga dlouhoocasý (Thectocercus acuticaudatus). Prozatím není řazen mezi invazní druhy, ornitologové odhadují jeho početnost na 200 jedinců, ale kvůli jejich rostoucímu počtu mu věnují zvláštní pozornost.

Alexandr velký

Šíří se z Asie a zabydluje se v Evropě

Z jižní a jihovýchodní Asie pochází i alexandr velký (Psittacula eupatria), který už se také začíná v Evropě zabydlovat. Ornitologové odhadují, že jich tu dnes žije nejméně tisíc.

Nebezpeční papoušci: Jak se z mazlíčků stanou škůdci

Nebezpeční papoušci: Jak se z mazlíčků stanou škůdci

Zvláštní papoušek vs. obří orel: Barvy hrají o život!

Zvláštní papoušek vs. obří orel: Barvy hrají o život!

Mazlíčci s dravčím zobákem: Odkud přišli papoušci?

Mazlíčci s dravčím zobákem: Odkud přišli papoušci?

 

Články odjinud