NASA se nyní soustředí na opětovné dobytí Měsíce, a proto přenechává dopravu nákladu a astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) soukromým firmám. V neděli 2. srpna večer se na Zemi vrátila vůbec první soukromá kosmická loď. Crew Dragon od společnosti SpaceX přistála do vln Mexického zálivu. Na palubě byla dvojice astronautů – Douglas Hurley a Robert Behnken.
Crew Dragon: Návrat domů
Celý manévr začal už v noci ze soboty na neděli, kdy se Crew Dragon odpojil od ISS a odlétl od ní do bezpečné vzdálenosti. Přibližně hodinu před přistáním se od Crew Dragonu odpojil tzv. trunk, což je válcová část se solárními panely.
V 19:56 se zažehly motory, které pozměnily dráhu lodě tak, že si to zamířila do atmosféry. Do ní vstoupila ve 20:36. O měkké přistání se postaraly padáky. K přistání na vodní hladině došlo ve 20:48. Poté vyzvedla Crew Dragon námořní loď SpaceX, která celou kabinu vytáhla na palubu. Teprve poté posádka vystoupila.
Přistávání kosmických lodí
Loď Crew Dragon přistála do vody – naposledy se tak stalo v roce 1976, když letěla posádka Sojuzu 23 k orbitální stanici Saljut 5. Mise ale byla předčasně ukončena a zcela podle plánu neproběhlo ani přistání. Sojuz dosedl na částečně zamrzlé jezero Tengiz. Sověti a později rusové upřednostňovali přistávání na pevnině a jednalo se o první a poslední ruské přistání do vody.
Američané do vody přistávali častěji. Už jejich první vesmírné mise končily v moři. Platilo to také pro pro lodě Apollo, které létaly mimo jiné k Měsíci. K poslednímu přistání Apolla došlo v roce 1975, což bylo až do Crew Dragonu také poslední americké přistání na moři
Space X: Demonstrační mise
Současná mise Crew Dragonu byla demonstrační. Cílem bylo vyzkoušet vesmírnou loď a ukázat NASA, že vše funguje, jak má. Astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley strávili na ISS celkem 63 dní, během kterých se rozhodně nenudili. Připojili se ke stálé posádce, kterou tvořil jeden Američan (Chris Cassidy) a dva Rusové. Podíleli se na vědeckých experimentech i údržbě stanice.
Behnken navíc společně s Cassidym uskutečnil čtyři výstupy do otevřeného kosmu, během kterých se měnily baterie ISS. Staré nikl-vodíkové nahradily nové lithium-iontové. Posádka Crew Dragon oblétla celkem 1024krát Zemi, což je asi 43 milionů kilometrů.
Budoucnost Crew Dragon
Crew Dragon by se měl letos vydat k ISS ještě jednou. Se startem se počítá na podzim. Na palubě už bude regulérní posádka ISS – tři Američané a Japonec.
Při následném letu v příštím roce poletí na palubě Crew Dragonu také první Evropan – Francouz Thomas Pesquet. Evropská kosmická agentura otevírá jednou za pár let výběrové řízení, a protože je Česká republika členem, mohl by teoreticky v sedačce Crew Dragonu v budoucnu sedět i Čech.
Kromě SpaceX chystá kosmickou loď také Boeing. První let bez posádky jeho Starlineru neproběhl zcela podle plánu, takže si to bude muset Boeing letos ještě zopakovat. S prvním pilotovaným letem se počítá v příštím roce.