CHAPEA: Život jako na Marsu

CHAPEA: Život jako na Marsu
Sdílej
 
V Houstonu vyrostla nová základna CHAPEA pro simulaci pobytu a života na Marsu. Čtyři dobrovolníci z NASA v ní stráví celý rok.

Pokud chceme jednou žít, pracovat a stavět města na Marsu, musí se lidstvo nejprve naučit, jak snášet drsnou realitu všeho, co na nás může rudá planeta přichystat. Kromě slunečních bouří nebo technických problémů se budou muset astronauti vypořádat také s omezeným množstvím zásob, pocitem opuštěnosti a vzdáleností od domova. Na Zemi se některé z těchto věcí dají simulovat.

Nová základna CHAPEA

Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu, odkud se řídí vesmírné lety, vznikla nová simulace marsovské základny s názvem CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog). Moduly byly vyrobené 3D tiskem a mají rozlohu 160 metrů čtverečních.

Technologie nebyla zvolena náhodou. Je velmi pravděpodobné, že lunární či marsovské základny budou vznikat právě prostřednictvím 3D tisku, a to možná i s využitím místních zdrojů. Na Marsu ale ještě nejsme, a tak NASA využila u 3D tisku „pozemský“ beton s názvem lavacrete.

Vycházky na Mars

Uvnitř modulů najdeme soukromé ubikace pro posádku, kuchyň ale také prostory pro lékařské činnosti, pěstování rostlin, fitness a odpočinek. Nechybí ani technické pracovní prostory a dvě koupelny.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud