Dinosauří lebka v Zoo Praha: Jak se tiskne triceratops v 3D

Dinosauří lebka v Zoo Praha: Jak se tiskne triceratops v 3D
Sdílej
 
V továrně na 3D tiskárny Josefa Průši vznikla replika dinosauří lebky v měřítku jedna ku jedné. Vytištěná lebka triceratopse z Prusa Research je nyní vystavená v Zoo Praha. Ale můžeš si pořídit vlastní, model je zdarma ke stažení!

Vše začalo jako zábavná sázka na dinosauří výstavě Dinosauria Museum Prague, kterou najdete v obchodním centru POP nedaleko letiště Praha. Padla zde nejprve otázka, jestli je možné digitalizovat kostru triceratopse. Hned poté následoval dotaz: „A jak velkou věc umíte vytisknout?“ Modeláři z Prusa Research se nenechali zahanbit a prohlásili, že zvládnou cokoliv. Třeba i lebku obřího ceratopsida. 

Speciál pro 3D tiskárnu

Vytisknout lebku s rozměry 226 x 153 centimetrů na 3D tiskárně se může zdát jako nemožný úkol. Jenže v Prusa Research vyvíjejí specializovaný software pro 3D tisk. Jmenuje se PrusaSlicer, je zdarma a umí spoustu užitečných věcí – třeba řezat velké objekty na menší části.

Když pak potřebujete vytisknout obrovský model, jednoduše ho rozkrájíte na kusy. Ty pak můžete tisknout postupně i na menších tiskárnách. Aby to modelářům šlo rychleji od ruky, využili 3D tiskárny Original Prusa XL s velkým tiskovým prostorem. Jenže jak vytvořit dokonalou kopii dinosauří lebky?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud