Šrot na Marsu: Končí další sonda

Šrot na Marsu: Končí další sonda
Sdílej
 
Na Měsíci jsou v prachu stále vidět stopy Neilla Armstronga. Na Marsu je spousta starého železa, které pohltí písek. K vesmírnému šrotu na rudé planetě se brzy přidá další končící kosmická sonda.

Jednou se člověk vydá na Mars. Vstoupí na „rudou planetu„, kde kdysi byly podmínky k životu. Vědci o tom nepochybují, a proto na průzkum vysílají už desítky let robotické sondy. Vrakoviště na nekonečných kamenitých pláních postupně roste a zároveň se ztrácí.

Velké marsovské písečné bouře totiž postupně zahlazují stopy od kol roverů nebo „jámy“ po odebrání vzorků. Až budou lidé v budoucnosti sondy hledat, aby je třeba dali do muzea, budou potřebovat smeták a možná i lopatu.

První rover na Marsu

Vyprávět by o tom mohl Mark Whatney, který z prachu vykopal sondu Patfhfider a malý rover Sojourner, jejichž přístroje mu pomohly navázat spojení se Zemí. Řeč je o knize a filmu Marťan. Spisovatel Andy Weir si Sojourner nevybral náhodou. Šlo o první rover, který na povrchu Marsu v červenci 1997 měkce přistál. Sonda o velikosti mikrovlnné trouby pak zkoumala planetu do konce září toho samého roku.

Video se připravuje ...

Perseverance Mars Rover’s Mastcam-Z View of 'Van Zyl Overlook' (360 video audio) • Zdroj: Živě.cz

Propojit Sojourner s novou technikou, jako to udělal Mark, by nešlo, protože mu chybí porty. V roce 2035, ve kterém se příběh odehrává, nejspíše ani nebude pohřben pod tak velkým nánosem marsovského prachu. Je to však dobrá připomínka jednoho z největších potížistů na rudé planetě.

Spirit a Opportunity v prachu rudé planety

Prachové nebo spíše písečné bouře na Marsu mohou pořádně zaprášit solární panely. A to je konec sondy. Anebo ne? V případě roverů Spirit a Opportunity ty samé bouře dokázaly panely občas pročistit. V dubnu 2009 se energetický výkon roveru Spirit díky větrnému očištění panelů v průběhu několika dnů zvýšil z 223 watthodin na 372 watthodin.

Jedno z dvojčat Spirit a Opportunity •  NASA/JPL-CALTECH, University of Arizona/Texas A&M University

Také díky tomu rovery vydržely déle, než se čekalo. Na Marsu přistály v lednu 2004. Spirit fungoval do března 2010 a Opportunity dokonce do června 2018. Na povrchu ujel 45 kilometrů, což je nejvíce ze všech roverů na Marsu i Měsíci dohromady.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud