Na kolizním kurzu: Nebezpečné asteroidy u Země

Na kolizním kurzu: Nebezpečné asteroidy u Země
Sdílej
 
Astronomové se snaží hledat asteroidy na kolizním kurzu, které ohrožují Zemi nebo obíhají blíže ke Slunci než naše planeta.

V roce 2013 se naše planeta střetla s objektem o velikosti 20 metrů, který se následně rozpadl v atmosféře nad ruským Čeljabinskem. Tlaková vlna rozbíjela skleněné výlohy a okna a zranila stovky lidí. Větší objekt by mohl způsobit rozsáhlejší škody nebo v krajním případě vyhubit život na Zemi. Astronomové se podobná tělesa snaží najít.

Hledání tečky v kupce hvězd

Existují speciální robotické dalekohledy, které se nachází na místech, kde je většinu roku jasno. Každou noc pořizují snímky oblohy a hledají jehlu v kupce sena – nebo možná spíše tečku v kupce hvězd. Asteroidy (česky spíše planetky) nelze na první pohled rozeznat od vzdálených hvězd. Pokud ale po pár minutách nebo desítkách minut pořídíme fotografii stejné části oblohy znovu a oba snímky porovnáme, asteroid se prozradí. Vůči vzdáleným hvězdám se totiž pohne díky svému pohybu okolo Slunce nebo u velmi vzdálených asteroidů díky pohybu Země (vidíme ho z jiného úhlu).

Video se připravuje ...

Výbuch nad ruským městem Čeljabinsk. • Zdroj: Facebok

Spousta asteroidů se nachází mezi Marsem a Jupiterem v tak zvaném hlavním páse planetek. Další pak u Jupiteru nebo v páse ledových objektů za Neptunem. Nás ale více zajímají ty, které jsou k nám mnohdy až nebezpečně blízko.

Blízkozemní asteroidy

Asteroidy a komety, které se pohybují blízko Země, nebo dokonce křižují dráhu Země, označují astronomové zkratkou NEO (Near-Earth object, blízkozemní objekt). Lovci asteroidů pracují samozřejmě v noci, protože přes den nám slunce vytvoří krásnou modrou oblohu a přezáří i nejjasnější hvězdy. V poslední době však hledání asteroidů začíná už za soumraku.

Oběžná dráha 2021 PH27 •  ESA, CERN, M. PEDOUSSAUT, ESA-JACKY HUART, CTIO/NOIRLAB/NSF/ AURA / J. DA SILVA (SPACEENGINE), DANIEL OBERHAUS, WIKIPEDIA

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud