Kurýr z planetky Bennu: Doručení na planetu Zemi

Kurýr z planetky Bennu: Doručení na planetu Zemi
Sdílej
 
Planetky mohly na Zemi dopravit základní kameny života. Vědci začali zkoumat vzorky jedné z nich. Kousky Bennu už byly doručeny na Zemi díky sondě OSIRIS-REx. Jaká tajemství vesmíru díky nim můžeme odhalit?

24. září přistálo v Utahu pouzdro vesmírné sondy OSIRIS-REx. Uvnitř byly bezpečně uložené vzorky z planetky Bennu. Vědci pouzdro přepravili letecky do budovy číslo 31 Johnsonova vesmírného centra v Houstonu, kde pro jejich analýzu vznikla celá velká laboratoř. Dozvíme se v ní, co nám vzkazuje vesmír.

Gramy Bennu místo kilogramů

Agentura NASA zatím veřejnosti ukázala regolit (prach z povrchu planetky) a oblázky, které zůstaly mimo TAGSAM, což je zařízení, které 20. října 2020 odebralo vzorky při krátkém kontaktu s povrchem Bennu. Kontejner TAGSAM ještě nebyl otevřen, takže jsme neviděli všechny vzorky. Zatím ani nevíme, kolik nám toho sonda celkově přivezla, ale odhaduje se, že asi 250 gramů. Cílem mise bylo odebrat alespoň 60 gramů, takže byla úspěšná. Na druhou stranu TAGSAM byl schopen odebrat až 2 kilogramy. Mohlo to tak být i lepší.

Vzorky planetky obsahují uhlík a vodu

Vzorky planetky obsahují vysoký podíl uhlíku (4,7 %) a vody, což samo o sobě není žádné překvapení. Bennu je uhlíkatá planetka, která obsahuje uhlík a těkavé látky, jako je voda. Jedná se však o nejvyšší podíl uhlíku, který byl kdy na menším vesmírném tělese naměřen.

Vzorky odebrané přímo z planetek jsou sice vzácné, ale nepřímo máme vzorků dost. Z planetek totiž pochází i některé meteority, které dopadly na Zemi. V žádném z nich ale nebylo objeveno tolik uhlíků. Ve vzorcích byla nalezena také velká přítomnost jílových minerálů obsahujících vodu. To je velmi důležité, protože se předpokládá, že právě planetky a ne komety mohly na Zemi dopravit vodu. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud