Létající auto Hyundai: Vzduchem a bez pilota

Létající auto Hyundai: Vzduchem a bez pilota
Sdílej
 
Už v roce 2028 by mohlo brázdit nebe i nad českými městy, a to až ve výšce 610 metrů. Bezpilotní létající Hyundai si bere to nejlepší z aut i dronů.

Slavný mezinárodní veletrh leteckého průmyslu v britském městě Farnborough měl letos nečekanou hvězdu. Za normálních okolností tu návštěvníky na své novinky přitahují gigati jako Boeing a Airbus nebo výrobci vojenských letadel. Tentokrát však budil pozornost stánek společnosti, kterou znáte spíše z českých silnic. Je jí Hyundai, respektive její dceřiná firma zvaná Supernal. Ta vůbec poprvé naživo předvedla koncept létajícího auta s názvem .

Hyundai počítá s autonomním řízením

Do speciální kabiny se v aktuální verzi návrhu vejde čtveřice cestujících a také řidič, respektive pilot. V Hyundai však počítají s tím, že se stejně jako v případě běžných aut co nevidět podaří přejít také u těch létajících na autonomní řízení. Pak by se do kabiny vešlo cestujících rovnou šest. Otázkou ale je, kolik odvážlivců si na takový let bez pilota ve výšce kolem 600 metrů troufne. Firma se svým prvním modelem cílí především na dopravu ve městech a jejich blízkém okolí, letová rychlost modelu S-A1 má být 290 km/h a dolet na jedno nabití asi 100 kilometrů.

Elektrický motýl v oblacích

Design létajícího vozu je inspirován motýlem a klade silný důraz na ekologické principy. Sedačky pro cestující tak budou vyrobené výhradně z recyklovaného plastu, jejich potahy zase ze speciální umělé kůže, která pochází z rostlinných materiálů a měla by vydržet bez potřeby výměny dlouhé roky.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud