Monotrack Bike: Miniaturní motorka od makerů

Monotrack Bike: Miniaturní motorka od makerů
Sdílej
 
Kutilové youtubeři z Make it Extreme se zase jednou pořádně vyřádili! Jako svůj 100. výtvor postavili speciální miniaturní Monotrack Bike. Zjistěte jak a podívejte se na video.

Schopný strojař si umí doma postavit leccos. A když se takový nadšený kutil potká se skvělým filmařem, vznikne z toho třeba YouTube kanál Make It Extreme. Ten má dnes skoro 2 miliony sledujících. Co chvíli na něm najdete video o vzniku extrémního stroje. Třeba driftující tříkolky, parní lodi na dálkové ovládání, mini řetězové pily nebo pásového minibiku. Právě na poslední jmenovaný kousek Monotrack Bike se podíváme blíž.

100. stroj kanálu Make It Extreme

Není to jen tak ledajaký projekt, ale rovnou jubilejní 100. stroj kanálu Make It Extreme. Oba autoři předem věděli, že musí jít o něco speciálního, co by fungovalo i jako poděkování všem fanouškům a divákům. Při konstrukci Monotrack Bike se inspirovali jednokolkou, kterou sestrojili už dříve. Tentokrát však nesedíte uvnitř pojízdného kola, ale na něm.

Kontaktní pás vznikl jednoduše: oříznutím obou stran staré pneumatiky. Tím se změkčila a nabrala takový tvar, jaký konstruktéři požadovali. Následně ze staré potápěčské láhve vytvořili ráfky, které pneumatiku – teď už v podobě pásu – roztočí. K pohonu celého stroje slouží 100ccm motor ze starého skútru.

Monotrack Bike: Užitek nad pohodlí

Aby se celý stroj Monotrack Bike a hlavně pás správně vytvaroval, je v přední části a na spodku ještě pět ocelových válečků vyrobených z trubek. Tvoří jednu část rámu, která je odpruženým spojením připevněna k rámu motoru. Díky tomu je možné upravovat napnutí pásu. Nad tím vším je umístěna jednoduchá kovová sedačka a řídítka s nádrží na palivo a světly.

Není to práce na pár hodin, ale spíš dní a týdnů •  Make it Extreme

Výsledek trochu připomíná spartánský sněžný skútr, jenže tenhle jezdí po asfaltu. A je s ním podle záběrů na videu náramná zábava. Sami tvůrci podle svých slov čekali větší problémy, hlavně s otáčením pásu. Stroj se ale podle nich pohyboval s překvapivou lehkostí, řidič měl pocit, jako by řídil „motorku na jednom kole“. 

Jak na to?

Svářečka, vrtačka, úhlová bruska, lis nebo obráběcí stroj jsou nejčastější nástroje, které ve videu party Make it Extreme o procesu tvorby Monotrack Bike zahlédnete. Konstruktér zjevně ví, co dělá – je to profesionál, takže doma to sami rozhodně nezkoušejte! A i když se snaží vyrábět ze všeho, co je po ruce, každý krok má předem pečlivě promyšlený.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud