Středozemní moře vyschlo... A pak přišla potopa! Mapa megapovodně

Středozemní moře vyschlo... A pak přišla potopa! Mapa megapovodně
Sdílej
 
Před asi 6 miliony lety se ze Středozemního moře stala solná pláň. Následně ho zaplavila potopa. Podívejte se na mapu pravěké megapovodně.

Jezdíte s rodiči o prázdninách ke Středozemnímu moři? Řecké ostrovy, pobřeží Itálie nebo Španělska v současnosti patří mezi oblíbené destinace, kde si užijete letní dovolenou plnou koupání či vodních sportů. Ovšem pokud byste do těchto míst přijeli v minulosti před zhruba 5 až 6 miliony lety, asi byste se nestačili divit. Našli byste totiž jen pustou a suchou pláň. 

Středozemní moře? Spíše solná poušť!

Středozemní moře přišlo o vodu v důsledku takzvané messinské salinitní krize. Kvůli pohybu litosférických desek se přehradil Gibraltarský průliv, který dnes odděluje Středozemní moře od Atlantského oceánu. Moře se tak stalo uzavřeným a začalo vysychat, protože do něj nemohla pronikat voda z Atlantiku.

Nepomohlo ani to, že přítok z řek byl velmi slabý, jelikož panovalo teplé počasí s minimem srážek. Středozemní moře začalo připomínat spíše poušť, ve které leželo jen několik izolovaných jezírek. Voda v nich však měla tak vysokou koncentraci soli, že v ní nemohly přežít žádné vyšší organismy.

Středozemní pánev si v průběhu messinské salinitní krize můžeme představit jako dnešní Mrtvé moře •  Profimedia.cz

Povodeň nebývalých rozměrů

Geologové se dříve domnívali, že tato etapa končila postupně a Středozemní moře se pomalu naplňovalo vodou během deseti tisíc let. Tuto teorii podlomil objev erozního kanálu na jihu Španělska, který naznačil, že k opětovnému zavodnění Středozemní moře došlo spíše díky jednorázové povodni.

Tuto obrovskou záplavu, jejíž trvání je odhadováno „jen“ na dva až šestnáct let, vědci pojmenovali zancleanská megapovodeň. Došlo k ní po silném tání ledu, kdy vody Atlantského oceánu protrhly hráz vzniklou v místech Gibraltarského průlivu.

Nové důkazy, nová zjištění 

Mezinárodní tým expertů z několika univerzit, které zastřešoval výzkumný ústav Monterey Bay Aquarium v Kalifornii, nyní publikoval studii, která podporuje hypotézu o masivní povodni. V jihovýchodní části italského ostrova Sicílie se jim podařilo najít specifické prvky, jež ukazují, že tuto oblast v minulosti postihla rychlá potopa. Jedná se o doposud nejpřesvědčivější důkazy a nejpodrobnější popis této události.  

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud