Peníze v kapse 12: Šetříme peníze, šetříme planetu

Peníze v kapse 12: Šetříme peníze, šetříme planetu
Sdílej
 
Znečištění všeho druhu a hromady odpadků. Co s tím mají společného naše finance?

MINULE Kapesné

Kupodivu hodně. To, že se potýkáme se špinavým ovzduším a některé oblasti pevniny i oceánů jsou přímo zaplavené odpadky, je i výsledek našeho chování jako spotřebitelů. Každá věc při své výrobě spotřebovala určité množství energie a vody a zanechala něco odpadních látek. To samé platí o jejím obalu. A pak je tu transport, který produkuje množství zplodin ze spalovacích motorů. Tím, že pod vlivem všudypřítomné reklamy intenzivně nakupujeme, tohle všechno nepřímo podporujeme - a ještě za to utrácíme své peníze.

Nakupujte regionální potraviny a šetřete přírodu i peníze •  iStock

Jak šetřit planetu

Chcete přestat? V tom případě se zamyslete nad tím, co a jak nakupujete. Pokud už si vedete přehled svých výdajů, máte to černé na bílém. Pokud ne, zkuste si třeba dva měsíce zapisovat úplně všechno, co jste si koupili (a za kolik). A pak hledejte ekologičtější alternativy, které navíc mohou být i levnější. Supermarkety jsou plné ovoce a zeleniny ze všech koutů světa – schválně si někdy přečtěte etikety. U banánů to dává smysl, ale co taková jablka? Vybírejte ta česká nebo si pro ně zajděte na trh. U oblečení, hraček a třeba hrníčků se zkuste vyhnout levné asijské produkci – mnohé zdejší továrny jsou nechvalně známí znečišťovatelé a transport je přes půl světa. Hledejte to, co pochází z Česka nebo Evropské unie.

Nebojte se finanční gramotnosti, bude se vám hodně hodit •  iStock

Jak ušetřit peníze

A hlavně – každý, i docela malý nákup předem zvažte. A to z jak hlediska vašich potřeb a financí, tak ekologie. Proč utrácet za balené pití a produkovat hromady PET lahví, když si můžu nosit opakovaně použitelnou lahev? Vyplatí se mi víc tři levná trička nebo jedno dražší a kvalitnější? Opravdu potřebuju každé dva roky nový telefon, nebo se jen chci vyrovnat spolužákům? Mám si tu knížku koupit, nebo si ji nejdřív zkusím vypůjčit? Vážně do sebe chci každý týden nacpat pytlík čokoládových bonbonů vyrobených bůhvíkde? Bude mě stát XY korun. V téhle ceně mám i jeho dopravu páchnoucím kamionem a kupu plastových obalů, které zbudou, až je sním. Stojí mi to za to? 

"Planetu i peníze můžete ušetřit i takovou věcí, jako je výběr elektrického spotřebiče. Víte, co je to energetický štítek? Pomůže vám a vašim rodičům vybrat spotřebič podle výkonnosti, spotřeby energie a vody nebo hlučnosti." David Hubáček, Česká spořitelna

Hlídejte si energie

Za vaši spotřebu energií – elektřiny, vody a topení - zatím platí rodiče. Když ji omezíte, dost možná se to na rodinném rozpočtu projeví. A pokud si na to zvyknete, nepřekvapí vás monstrózní účet za vodu, až budete poprvé bydlet sami. Nic proti občasné koupeli v horké vaně, ale každodenní sprchu je výhodné zkrátit – třeba na tři minuty, které vám odměří budík. Také pozor na zimní přetápění, ve kterém jsme my Češi vyhlášení.

PŘÍŠTĚ: Kde hledat informace

Vychází nové číslo časopisu "ABééC"

Vychází nové číslo časopisu "ABééC"

Světelný smog: Nebe plné hvězd je vzácné

Světelný smog: Nebe plné hvězd je vzácné

Kde se vzal internet? Pohled do "pravěku" sítě světa

Kde se vzal internet? Pohled do "pravěku" sítě světa

 

Články odjinud