Peníze v kapse 15: Na co se můžete těšit

Peníze v kapse 15: Na co se můžete těšit
Sdílej
 
Budete dospělí, nezávislí a budete si vydělávat. Už aby to bylo? Nebo z toho máte trochu obavy? Možná cítíte obojí dohromady, což má svoji logiku. Svoboda a vlastní příjem jsou skvělé, ale nesmíte to zkazit. Jak? Tím, že budete myslet jen na okamžité radosti a výhody a unikne vám, že odteď jste hlavně zodpovědní sami za sebe – a to nejen za své současné, ale i budoucí já. 

MINULE Dluhy 

Co tedy (ne)dělat s penězi ve vaší kapse, až se konečně osamostatníte? Možná to bude až zadlouho, ale přemýšlet o tom můžete klidně už teď.

První výplata

Asi nejdůležitější je příliš nepodléhat svým přáním a pocitům. Pokud si po první výplatě vezmete leasing na auto jen proto, abyste vypadali dobře, moc dobrou službu si neděláte. To samé platí o té drahé kabelce, kterou přece dospělá žena "musí" mít. Nemusí. Je to jen pocit, ke kterému nás vede srovnávání se s ostatními. Nesrovnávejte se – jste jedineční. Navíc nevíte, zda se ten majetný kolega či kamarád kvůli svým drahým nákupům a exotickým dovoleným ve skutečnosti neprotlouká od výplaty k výplatě. Také si uvědomte, že za každou utracenou částku člověk platí hodinami svého života – časem, který musel strávit tím, že ji vydělával. Takže se učte utrácet rozumně, porovnávat ceny a vést si přehled svých výdajů.

Hypotéka? Zatněte zuby a šetřete •  iStock

Vlastní bydlení?

Na co se hodně lidí těší, je to, že se odstěhují od rodičů a budou bydlet sami. Chápeme, ale skrývá se v tom háček – můžete si to dovolit? S hypotékou je to jednoduché. Koupě vlastního bytu nebo domu je dobrá investice. Pokud ale nemáte docela dost ušetřeno a nemůžete prokázat stálé příjmy, banka vám (ve vašem vlastním zájmu) nepůjčí. Druhou možností je bydlení si pronajmout. Držte se přitom při zemi – bydlet sám je skvělé, ale pokud vám nájem spolkne velkou část vašeho příjmu, je to špatná volba. Nic neušetříte, nebudete si vytvářet finanční rezervu, neustojíte případný výpadek příjmů a hypotéku vám pořád nikdo nedá. Lepší strategie? Pronajatý byt sdílený s několika spolubydlícími, se kterými se dělíte o náklady. Pokud to budou kamarádi, může to být fajn. Pokud ne, zatněte zuby a šetřete. Vaše budoucí já vám za to jednou poděkuje.

"Základ je v pravidelném spoření. Pokud to jde, odkládejte si každý měsíc stranou stejnou částku, ideálně 10 % z vašeho příjmu." David Hubáček, Česká spořitelna

Vedlejší příjmy

Ať už máte peníze ze zaměstnání nebo podnikání, ukládejte si část příjmů. Peníze můžete ukládat na spořicí účet nebo zvolit stavební spoření. V bance vám vždy na základě vašich příjmů poradí, kam peníze ukládat. Dobrou strategií je i diverzifikace příjmů, což znamená, že se nespoléháte jen na jeden jejich zdroj. Brigády, psaní na web, druhá práce na malý úvazek, hlídání dětí… Pokud máte dost volného času, neváhejte jej využít. Stejně jako když jste ještě studovali.

PŘÍŠTĚ:  Na co se těšit: Investice

Peníze v kapse 13: Kde hledat informace

Peníze v kapse 13: Kde hledat informace

Peníze v kapse 12: Šetříme peníze, šetříme planetu

Peníze v kapse 12: Šetříme peníze, šetříme planetu

Peníze v kapse 10: Šetříme na dospělost

Peníze v kapse 10: Šetříme na dospělost

 

Články odjinud