Peníze v kapse 14: Dluhy

Peníze v kapse 14: Dluhy
Sdílej
 
Představte si, že vám došlo kapesné a vy si zrovna chcete něco koupit. Zkusíte si půjčit od kamaráda? Pokud na otázku bez váhání odpovíte "no jasně", možná si zakládáte na problém. 

MINULE: Kde hledat informace

Že si půjčujte jen 60 korun na zmrzlinu, a hned jak dostanete kapesné, tak je vrátíte? Přesně v tomhle druhu myšlení nás utvrzují reklamy: Kupte si to teď a užívejte si, zaplaťte až potom. Mít dluhy je navíc běžné, skoro každý dospělý má nějakou půjčku. Tak proč je tedy vaše zmrzlina problém?

Zmrzlinový problém

Především proto, že ukazuje, že nad penězi nepřemýšlíte. Jinak by vám došlo, že 1) bez zmrzliny to těch pár dní, než dostanete nové kapesné, fakt přežijete, 2) budete kamarádovi zavázaní, což nemusí být příjemné, 3) ty peníze mu budete muset vrátit a v dalším měsíci vám budou chybět. A když se nad tím zamyslíte hlouběji, dojde vám, že zvykat si řešit svá přání půjčkami není v životě to nejlepší. Dospělých lidí, kteří svoje dluhy neukočírovali a kterým splátky a úroky sebraly svobodu i radost ze života, jsou v Čechách miliony.

Je na místě velmi pečlivě zvážit, jestli je půjčka opravdu nezbytná •  iStock

Jenom na to důležité

Kamarád úroky asi chtít nebude, ale banka nebo úvěrová společnost ano. Každá věc pořízená za půjčené peníze – takzvaně na úvěr – proto bude stát mnohem víc, než kdyby si ji člověk koupil za své. A splácení bude trvat celá léta. Je tedy na místě velmi pečlivě zvážit, jestli je půjčka opravdu nezbytná. Pokud jde o pořízení vlastního bydlení na hypotéku nebo koupení počítače nezbytného k práci nebo studiu, pak nejspíš ano. Pokud je potřeba rychle nahradit ledničku, která přestala fungovat během letních veder nebo zaplatit psovi veterináře, pak asi také ano.

Mourrison ví, že dlužit peníze se nevyplácí •  Lukáš Fibrich/ABC

Tohle ne!

Nikdo by si ale na dluh neměl pořizovat takové věci, jako jsou dovolené, vánoční dárky, oblečení, věci sloužící zábavě nebo třeba nový mobil ve chvíli, kdy ten starý ještě slouží. Na ty je mnohem lepší ušetřit. Na novou věc si totiž člověk zanedlouho zvykne a radost z ní vyprchá. Zato splátky ho pak budou otravovat ještě hodně dlouhou dobu.

"Klíčové je učit se finanční gramotnosti odmalička. Proto máme pro děti program Abeceda peněz, ve kterém jim přibližujeme svět financí." David Hubáček, Česká spořitelna

Existuje bezpečná půjčka?

Úplně bezpečná ne – vždycky se může stát, že dlužník z nějakého důvodu přijde o své příjmy a najednou nemá na splátky. V takovém případě je nutné se co nejdřív domluvit s tím, od koho si půjčil – tedy s věřitelem. Nejhorší je neplatit a hrát mrtvého brouka. Riziko se však dá snížit pečlivým výběrem věřitele (banka nebo jiná důvěryhodná společnost), prostudováním podmínek ve smlouvě a zvážením toho, kolik člověk zvládne splácet.

PŘÍŠTĚ: Na co se můžeme těšit, až budeme dospělí

Peníze v kapse 12: Šetříme peníze, šetříme planetu

Peníze v kapse 12: Šetříme peníze, šetříme planetu

Peníze v kapse 11: Kapesné

Peníze v kapse 11: Kapesné

Peníze v kapse 10: Šetříme na dospělost

Peníze v kapse 10: Šetříme na dospělost

 

Články odjinud