Peníze v kapse 13: Kde hledat informace

Peníze v kapse 13: Kde hledat informace
Sdílej
 
Informačních zdrojů je hodně – a záleží jen na vás, které pro sebe a své finance využijete.

MINULE Šetříme peníze, šetříme planetu

Náš seriál Peníze v kapse běží už dost dlouho na to, abyste věděli, jestli 1) číst si o penězích a zkoušet s nimi zacházet vás hrozně baví, nebo 2) uznáváte, že je dobré tyhle věci znát, ale moc vás to nebere. Od toho se totiž odvíjí dnešní díl. A proč vůbec nějaké informace hledat? Ve světě financí je jen málo neměnných věcí. Mění se ekonomická situace, mění se úrokové sazby, vznikají nové bankovní produkty… Navíc ani vy na tom za rok nebudete stejně jako teď. Možná si vyděláte první brigádou, možná vám rodiče zvýší nebo sníží kapesné. Možná přehodnotíte, co je pro vás důležité, a začnete šetřit na něco, co dnes ještě nepotřebujete. Vaše znalosti by tedy s Vámi měly držet krok.

Kde hledat informace o penězích? •  Profimedia.cz

Informace: Lepší něco než nic

Pokud patříte do skupiny, pro kterou jsou finance spíš nutnost než zábava, máme pro vás jen jednoduché doporučení: V on-line médiích, kam stejně nejspíš chodíte, letmo sledujte zpravodajství v sekci osobních financí. Neunikne vám tak například zvyšování úroků na spořících účtech. Navíc sem tam narazíte na článek, který vám poradí něco užitečného. A hlavně: Tím, že si o zacházení s penězi aspoň občas něco přečtete, si udržíte jistou míru finanční gramotnosti – základ, na který kdykoli navážete. V případě potřeby to pro vás bude daleko snazší, než začínat zase od nuly.

Nebojte se finanční gramotnosti, bude se vám hodně hodit •  iStock

Hledejte do hloubky a do šířky

A jestli vás finance baví? Na sociálních sítích sledujte banky. V knihovně si půjčte nějakou knihu o zacházení s penězi nebo základech investování. Stáhněte si do mobilu výukovou finanční hru. Ptejte se rodičů, jak to s penězi dělají oni. A pokud jste trochu starší, najděte si webové stránky, které se zabývají pouze financemi a jdou víc do hloubky. Také zkuste blogy o osobních financích - u nás jich moc není, ale v zahraničí je taková blogosféra docela rozsáhlá a autoři jsou často ještě studenti. Zadejte do prohlížeče "personal finance blog" a vyjede jich na vás nepřeberné množství. Získáte tak pestřejší pohled na věc a ještě si potrénujete angličtinu.

Finanční vzdělání od banky

Zábavným způsobem, jak se ve financích posunout nějak dál, jsou i programy různých bank určené dětem. Například Česká spořitelna má projekt Abeceda peněz, do kterého se může zapojit celá školní třída. Nejdřív navštíví banku a pak si během pár měsíců zkusí "nanečisto" podnikat. Založí firmu, dělá rozpočet, stará se o propagaci a vydělává. A na konci programu pak může jako tým utratit vydělané peníze.

PŘÍŠTĚ: Dluhy

Co se učí děti ve školách? Nejdivnější předměty z celého světa

Co se učí děti ve školách? Nejdivnější předměty z celého světa

Youtuber Kovy v novém čísle časopisu ABC s dárkem

Youtuber Kovy v novém čísle časopisu ABC s dárkem

Nejlepší aplikace pro první pomoc

Nejlepší aplikace pro první pomoc

 

Články odjinud