Vystřihovánky v ABC č. 22/2020

Vystřihovánky v ABC č. 22/2020
Sdílej
 
Časopis ABC slaví 125 let od založení Škoda Auto, a proto i v novém ábíčku najdete vystřihovánky dvou skvělých škodovek. Připravili jsme pro vás modely nového elektromobilu Škoda Enyaq IV a úplně prvního vozu Laurin & Klement: Voiturette A. Tady najdete návody na slepení vystřihovánek, návodné kresby a informace, kde si časopis ABC můžete koupit.

Koupit časopis ABC online >

Škoda Enyaq IV

Elektrika v SUV

Nejnovější model automobilky Škoda Auto, představený na počátku letošního září, nese název ENYAQ iV. Název vychází z irského jména Enya, které se vykládá jako „zdroj života“. Ovšem je v tom ještě další symbolika. Písmeno E na začátku odkazuje na eMobilitu, tedy elektrický pohon, písmeno Q na konci zase na řadu SUV vozů.

Škoda. ENYAQ je tedy plně elektrické SUV. Prodává se ve dvou verzích motoru, s výkonem 132 a 150 kW a obě verze mají shodnou maximální rychlost 160 km/h. Vůz zatím nemá ve své třídě konkurenta a s dojezdem až 510 km navíc nechává za sebou většinu současných elektromobilů. (Zdeněk Ležák)

Přípravné práce

1. Na stavbu papírového modelu budete potřebovat nůžky, pravítko, nožík (odlamovaní nůž) na nařezávání hran a vyřezávání dílů z plochy listu, pinzetu a lepidlo – nejlépe disperzní.

2. Místa ohybu papíru označená černými trojúhelníčky budete nařezávat z líce tisku a ohyby označené bílými trojúhelníčky budete nařezávat z rubu tisku (počátek a konec čáry si přenesete propíchnutím). Šipka dále od hrany dílu značí, že ohyb je uvnitř plochy dílu. Před slepením dílu je vhodné jeho hrany zatřít patřičným odstínem vodové barvy.

Foto:  Škoda Auto

3. Každý díl po vystřižení vytvarujete na sucho. Ověříte si tím správnost nařezání hran i sestavení. Oblé části tvarujete přes hranu stolu nebo pomocí válcových předmětů – tužky, štětce a podobně.

4. Ze špejle o průměru 2 mm si připravíte osy 28 (2×). Prolis kapoty 37 podlepíte čtvrtkou. Na ruby dílů 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 17 si přenesete úsečky A-A. Budou sloužit k centrování dílů při lepení.

Návod na slepení vystřihovánky

1 Práci na modelu zahájíte vystřižením boku 1. Mírně ho v oblasti dveří vytvarujete do oblouku. Doplníte díl 2. Lepte nejprve dlouhou chlopeň a pak zadní oblou část. Vodítkem jsou linie dveří. Doplníte boční skla 3. Lepení zahájíte v zadní části, kde ji co nejpřesněji slícujete s dílem 2. Obdobně sestavíte i druhý bok z dílů 4, 5 a 6.

Slavíme 125 let Škoda Auto v novém ábíčku

Slavíme 125 let Škoda Auto v novém ábíčku

2. Boky čelního skla 7 vytvarujete do mírného obloučku, aby bylo možné později přilepit kapotu 16. Hotové boky propojíte pomocí střechy 7. Lepení začnete v zadní části, pokračujete střechou a nakonec přilepíte oblast čelního skla. Celek doplníte zadním oknem 13 a kapotou 16. Na kapotu lze nalepit prolis 37. Na zadní okno od středu nalepíte prolis 12. Masku 17 vytvarujete do oblouku a z rubu hustším lepidlem zalepíte okraje. Hotovou masku nalepíte na kapotu 16.

3. Zadní nárazník zpracujete z dílu 8. Od středu na něj nalepíte prolis 9. Slepíte k sobě díly zadních dveří 10 a 11. Nyní spojíte oba připravené celky. Hotový blatník přilepíte k prolisu 12. Lepte nejdříve boční strany, pak přilepíte střed.

4 Přední nárazník zpracujete z dílů 14 a 15. Hotový nárazník nalepíte na oba boky a k masce 17. Doplníte boční kryty pod světlomety 19, 21 a dále přední světlomety 18, 20.

Foto:  Pavel Dobrovský (slepení František Sochor)

5. Držák přední nápravy zpracujete z dílů 22, 25 a 26. U dílu 26 nejprve přilepíte rubovou stranu a pak díl čistě vystřihnete. Zadní držák slepíte z dílů 22, 23 a 24. Oba držáky pak postupně vlepíte do karoserie. Nejprve přilepíte žebra 22 (2×), pak žebra 24, 26 a přední i zadní převis. Nakonec nalepíte podlahu 27. Do otvorů vsunete osy 28 (2×).

6. Do stočených běhounů 29 (4×) vlo- žíte a roztočíte papírové pásky o šířce 8 mm. Získáte tak hranu pro nalepení boků 30 (4×). Na pracovní špejli o průměru 2 mm navinete bez přilepení další čtyři pásky taktéž o šířce 8 mm. Tyto válečky nalepíte z rubu na boky 31 (4×). Připravené celky slepíte k sobě. Kola nalepíte na osy 28 (2×).

7. Model doplníte detaily. Nejprve při- lepíte rubovou stranu spojleru 32, pak díl čistě vystřihnete a nakonec vytvarujete přechody střechy a boků. Spojler natupo, tedy bez chlopní, přilepíte na zadní sklo 13. Z dílu 33 zpracujete levé zpětné zrcátko, Doplníte ho držákem 34. Z dílu 35, 36 zpra- cujete pravé zpětné zrcátko. Zrcátka nalepíte na vyznačená místa na bocích 2 a 4. Zrcátka jsou ve vystřihovánce dvakrát.

Foto:  Pavel Dobrovský (slepení Robert Navrátil)

Laurin & Klement: Voiturette A

Vozítko pro každého

První automobil mladoboleslavského výrobce Škoda byl Laurin & Klement A, známý též jako Voiturette A. Francouzské slovo voiturette znamená vozítko a první automobily ho nezřídka nesly ve svém názvu.

Typ A se vyráběl v roce 1905. Měl dvouválcový motor s objemem jednoho litru a výkonem 7 koní (5 kW). Převodovka měla tři stupně a zpátečku. Vůz dosahoval maximální rychlosti 40 km/h, ale běžná provozní rychlost byla zhruba poloviční. Vyrobeno bylo asi 44 kusů, přičemž už v roce 1906 začal model nahrazovat typ B.

Foto:  Škoda Auto

Přípravné práce

Předem podlepte díly 7, 16, 17 slabším kartonem.

Návod na slepení

1. Nejprve sestavte základní část podvozku 1. U něj je zapotřebí nejprve slepit na sebe střední část, tak vznikne přední strana kabiny. Potom je nutné ho zdola vyztužit dílem 2, který zároveň zpevní bočnice s naznačeným odpružením a zpevní i držáky blatníků.

2. Následuje půlkruhový kryt převodovky 3 zdola a kryt motoru 4. Opěrku sedadla 5 slepte na sebe a pak ji vytvarujte kolem samotného sedadla. Za připevněné sedadlo nalepte sestavenou bednu na nářadí 6. Do kabiny přilepte podlepenou přístrojovou desku 7.

3. V dalším kroku sestavte oba blatníky. Nejprve jednotlivé díly přehněte a slepte na sebe. Po proschnutí je slepte i k sobě podle návodné kresby – pravý z dílů 8, 9, 10; levý z dílů 11, 12, 13. Pak blatníky vytvarujte podle kresby v měřítku 1 : 1. Sestavte čtyři podpěry 14, které upevněte zdola blatníků vytvarovaných do oblouku. Oba celky přilepte ke kostře vozu na určená místa.

Foto:  Pavel Dobrovský (slepení František Sochor)

4. Následuje sestavení podvozku. Použijete osy kol ze špejlí, kolem kterých omotejtedíly 18 (2×). Špejle nechte na obou koncích přečnívat cca o 2 mm pro zasunutí do otvorů v kolech. Kola slepte z obručí 15 (4×), do nichž vtlačíte podlepené a vystřižené díly 16, 17 (obojí 4×). Kola připevněte k osám. Osy s proschlými koly nalepte do drobných výřezů v dolní části pružin dílů 1 a 2.

5. Stavbu dokončete detaily vozu. Volantovou tyč 20 můžete slepit z dílu vystřihovánky nebo ji nahradit začerněným párátkem a zalepit do podlahy 1. Volant 21 připevněte na tyč. Páku 19 nalepte na levý bok auta.

6. Tím je model dokončen a můžete příslušnou barvou zaretušovat hrany a nebarvené rubové části některých dílů.

Koupit časopis ABC online >

Vystřihovánky v ABC č. 21/2020

Vystřihovánky v ABC č. 21/2020

Vystřihovánky v ABC č. 20/2020

Vystřihovánky v ABC č. 20/2020

Vystřihovánky v ABC č. 19/2020

Vystřihovánky v ABC č. 19/2020