Vystřihovánky v časopisu ABC č. 14/2021

Vystřihovánky v časopisu ABC č. 14/2021
Sdílej
 
V časopisu ABC č. 14/2021 vychází vystřihovánka dioramatu popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze a papírový model vrakoviště sci-fi vesmírného letounu a vozu ze série Coral Explorer. Tady najdete návody na slepení a návodné kresby.

Koupit ABC s vystřihopvánkami online >

Vystřihovánka dioráma:

Poprava 27 českých pánů

Všechny díly podlepíte kancelářským papírem. Necháte pod zátěží proschnout.

Návod na slepení

1. Stavbu vystřihovánky začnete zpracováním pozadí 1. Postupně přilepíte plochu náměstí 2. Následně osadíte slepené podium 3 a lóži soudců 4. Doplníte slepený arkýř 5.

Foto:  Marika Tesařová (slepení František Sochor)

2. Pro zvýšení tuhosti figur jsou připraveny opěry, které nalepíte z rubu na příslušné díly. Siluety figur je možné více prostříhat, než naznačuje základní tvar dílů. Na pódium osadíte figury 6 s opěrou 7 a figury 8 s opěrou 9.

3. Doplníte šik vojáků 10 a jezdecký oddíl 11 s opěrami 12 (2×). Na plochu náměstí přilepíte další jezdecký oddíl 13 s opěrou 14. Doplníte šik vojáků 15, 17 s podstavci 16, 18. Na pódium přilepíte figury 19, 20 a 21. 4. Pro větší pevnosti doporučujeme nalepit diorámu na základnu Z ze silnějšího kartonu.

Foto:  František Sochor

SÉRIE: Dioráma

AUTOR: František Sochor

NÁROČNOST: 1/3

Coral Explorer

Vrakoviště letounu a vozu

Velké expedice se mnohdy potýkají s problémem pravidelných dodávek provozního materiálu k základnám. Výpadek dodávek může představovat i několikaletou pauzu.

Samozřejmě, že velkou část provozního materiálu obstarají 3D tiskárny a replikátory základen, ale některé části pohonu nebo celky fluidních systémů se stále musí vyrábět mimo cílovou destinaci expedice a na místo se dováží.

Vystřihovánky v ABC č. 8/2020

Vystřihovánky v ABC č. 8/2020

Proto se vyřazené transportní lodě a vozidla plně nerecyklují, ale zůstávají v celku a slouží jako zdroje náhradních dílů a systémů, které nelze za současných podmínek na místě vyrobit.

Podobně jako PT3 transport, na základně přezdívaný „Dárce dílů“, a jeho druh, vrak vozidla C7-EX, z kterého byla zužitkována nástavba a zavěšení prostřední nápravy.

Přípravné práce

Čárkovaná čára značí ohyb rubu vystřihovánek k sobě, čerchovaná čára značí ohyb rubu vystřihovánek od sebe.

Foto:  Jan Rükr

Návod na slepení vystřihovánky

Vyřazený transport PT3

1 Před narýhováním a slepením pláště 1 vystřihněte okénko s dílem 22 a podlepte boky. Plášť 1 uzavřete dílem kapoty 2, na hřbet pláště nalepte tubus směšovače 3.

2. Na zadní část pláště nalepte obnažený zadní motor s mechanikou 18. Na spodní část pláště připojte kontejner pro cestující 4 se dvěma přetlakovými dveřmi. Na pravou stranu patří dveře 6 a na levou stranu otevřené dveře 16 s chodbou 17.

3. Na přední a zadní část kontejneru nalepte nohy podvozku z dílů 6, 7 a 8 (vše 2×) spolu s ližinami 9 (4×). Nalepené sady noh mírně zalomte tak, aby model při pohledu zespodu připomínal písmeno X.

4. Na levý bok lodi připojte náběžnou hranu 10 a motory 11 s křídlem 12. Na pravý bok lodi pak nalepte náběžnou hranu 13 a motory 14 s křídlem 15.

5. Vystřihněte a kartonem podlepte díl pouštního terénu 23. Do příslušných míst nalepte vyřazenou loď, k ní z levé strany tři kusy barelů 21, mezi přední přistávací nohy odmontovaný přední díl 20, z levé strany kryt zadního motoru 19 a dva ráfky 22.

Foto:  Jan Rükr

Plachta

Vystřihněte pruhy 1–7 a postupně z nich slepte plachtu. Díly nejprve podlepte barevným papírem, případně ruby načerněte. Slepenou plachtu umístěte na přední díl transportní lodi. Cípy můžete přišpendlit nebo přilepit k dílům, na kterých leží. Plachta je volitelný kus modelu.

Vrak vozidla C7-EX

Slepte kokpit 1. Na levou stranu nalepte levý bok z dílů 2 a 3 s prostorem po vyjmutém kole 4. Na jeho pravou stranu nalepte pravý bok z dílů 5, 6 a 7. Vrak vozidla umístěte šikmo zádí k pravému boku vyřazené lodi.

SÉRIE: Sci-fi

AUTOR: Jan Rükr

NÁROČNOST: 2/3

Kup si ABC s vystřihovánkami online >

Vystřihovánky v časopisu ABC č. 13

Vystřihovánky v časopisu ABC č. 13

Vystřihovánky v časopisu ABC č. 12

Vystřihovánky v časopisu ABC č. 12

Vystřihovánky v časopisu ABC č. 11/2021

Vystřihovánky v časopisu ABC č. 11/2021