Pták roku 2023: Mizející kachna

Pták roku 2023: Mizející kachna
Sdílej
 
Divoké kachny patří k nejsnáze pozorovatelným ptákům v přírodě. Jsou velké a na vodní hladině se nedají přehlédnout. Jenže tento Pták roku 2023 postupně mizí.

Už od roku 1992 vybírá Česká společnost ornitologická (ČSO) jeden ptačí druh, který se stává „Ptákem právě probíhajícího roku“. Cílem akce je upozornit veřejnost na zajímavé ptačí druhy a motivovat lidi k jejich ochraně a péči o jejich (a nejen jejich) životní prostředí.

31. Pták roku je polák

Letos získává titul Ptáka roku již 31. druh. Po osmi letech povedou kroky ornitologů i veřejnosti opět k vodě. Po potápce černokrké, která byla ptákem roku 2015, se jím pro tento rok stává polák velký (Aythya ferina). Zdánlivě obyčejná kachna, která ještě donedávna žila na kdejakém rybníku, tůni či slepém říčním rameni, totiž začíná v přírodě rychle ubývat.

Ohrožený druh

Nejen u nás, ale polák velký mizí v celé Evropě. Dokonce už se dostal na mezinárodní Červený seznam ohrožených druhů do kategorie zranitelný.

Největším problémem je změna jejich životního prostředí – přerybněné a přehnojené rybníky, likvidace břehových porostů, vysoušení nebo zarůstání podmáčených luk. Ohrožují je přemnožená divoká prasata a nepůvodní šelmy, jako je psík mývalovitý a norek americký. A v neposlední řadě i ptačí chřipka.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud