Čeští vynálezci staví orbitální raketu! OteSpace míří do vesmíru

Čeští vynálezci staví orbitální raketu! OteSpace míří do vesmíru
Sdílej
 
Stavíme orbitální raketu! To o sobě bez nadsázky mohou prohlásit dva čeští vynálezci. OteSpace míří do vesmíru s raketou Czech Sparrow (Český vrabec) na motorech PEPEk. Start se chystá už za šest let.

Když se o něčem řekne, že je to raketová věda, znamená to, že jde o něco nesmírně složitého, čemu většina smrtelníků vůbec nerozumí. Bratři Otevřelovi z Brna paradoxně tvrdí, že stavět kosmickou raketu žádná raketová věda není. Už deset let vyvíjejí raketový motor, kterým chtějí pohánět orbitální raketu vlastní výroby. Že to není jenom jejich zbožné přání, o tom svědčí zájem o jejich práci ze strany technologických firem a vesmírných agentur z celého světa.

Dva čeští vědci: Fyzik a lékař

Marek Otevřel pracuje ve vědeckém institutu jako fyzik, Filip Otevřel je lékař v brněnské Fakultní nemocnici. Vývoj rakety je jejich společným koníčkem, který už dávno přerostl v seriózní vědeckou práci. Za tímto účelem před časem založili společnost OteSpace.

Jejich orbitální raketa dostala krásné jméno Český vrabec neboli Czech Sparrow. Podobně hezké jméno má jejich raketový motor PEPEk, což je zkratka Peroxide Propulsion Element neboli peroxidová pohonná jednotka. Ani testovací a létající platforma vtipností svého jména nezaostává. Říkají jí R2D2, což je v tomto případě zkratka Reusable Rocket Dron Demonsrator (opakovaně použitelný raketový dron).

Cíl – raketa

K postavení rakety je ještě dlouhá cesta, nicméně je to cíl, který každého hned upoutá. Český vrabec bude malý nosič satelitů, který unese asi 200 kg užitečného nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země. Na té létá například Mezinárodní vesmírná stanice ISS a většina satelitů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud