Jak udělat hru: Bitsy 5 - Filtrování objektů

Jak udělat hru: Bitsy 5 - Filtrování objektů
Sdílej
 
V tomto pokračování seriálu propragomání Jak udělat hru pomocí nástroje Bitsy vytvoříme další místnost, propojíme ji tunelem a vyzkoušíme si filtrovat objekty. #topude

 

1. Pokud jste pilně pracovali v prostředí Bitsy (make.bitsy.org) podle našich instrukcí v seriálu Jak udělat hru, pak je pro vás brnkačka udělat jednu místnost plnou prostředí, postav a předmětů.

Prostředí se hýbe, postavy s vámi mluví a předmětů můžete sesbírat, co hrdlo ráčí. Také umíte změnit barvu všeho, pojmenovat objekty a orientujete se v základních nástrojích editoru. Je na čase postoupit o krok dál!

Jak udělat hru 7: Bitsy - pixely k vytvoření celého světa

Jak udělat hru 7: Bitsy - pixely k vytvoření celého světa

2. V editačním okně room klikněte na plusko + čímž vytvoříte novou místnost. Pojmenujte si ji v boxu hned vedle PLAY tlačítka. Zatím ji nemusíte plnit předměty, prostředím nebo postavami.

Dole pod místností klikněte na tlačítko exits & endings (východy/schodiště & konce). Vyberte v daném editačním okně plusko + a vyberte ze tří možností tu první. Možnosti jsou (1) exit (průchod), (2) one way exit (průchod, kterým se nedá vrátit zpátky) a (3) ending (konec hry). Otevře se vám okno, kde uvidíte dvě místnosti vedle sebe.

Foto:  Bitsy, archiv autora

Klikněte na ikonu místnosti vlevo, pak dovnitř místnosti někam přetáhněte velký čtverec s šipkami. Je dobré mít připravený jeden průchozí objekt prostředí, např. schodiště a na něj průchod přetáhnout.

Hráč pak bude hned po prvním pohledu vědět, kam má jít. Nakonec klikněte na ikonu místnosti vpravo a opakujte přetažení velkého čtverce s šipkami, druhého konce tunelu mezi místnostmi. Otestujte. Funguje? Super!

Foto:  Bitsy, archiv autora

3. Na závěr si vyzkoušejte tuhle hrozně šikovnou věcičku. Klikněte nahoře vpravo na tlačítko tools->vyberte ikonu lupy find drawing otevře se vám okno, kde můžete snadno listovat mezi všemi objekty vaší hry, stačí na jakýkoli kliknout a už jej můžete umístit, upravit nebo další přidat.

Všimněte si, že na spodní části okna je vyhledávací box. Hledáte něco? Napište tam a je to – perfektní. Naprosto perfektní.

Experimentuj, exportuj a pošli nám to na mourrison@abicko.cz! Těšíme se na tvoje interaktivní příběhy a virtuální světy!

TIP: Pokud potřebujete vytvořit úplně novou hru, klikněte na tlačítko tools-> v liště pak na new game-> a pak OK a máte vše smazané a můžete začít pěkně od začátku.

PŘÍŠTĚ: ROZHOVORY

Jak udělat hru 8: Ovládací prvky v Bitsy

Jak udělat hru 8: Ovládací prvky v Bitsy

Jak děláte hry? Nejlepší si můžete zahrát tady

Jak děláte hry? Nejlepší si můžete zahrát tady

Jak udělat hru: Bitsy 3 - Když pixely mluví

Jak udělat hru: Bitsy 3 - Když pixely mluví

 

 

Články odjinud