LEGO a pokusy? Jak experimentovat a dělat super fotky stavebnice

LEGO a pokusy? Jak experimentovat a dělat super fotky stavebnice
Sdílej
 
LEGO je nejen stavebnice, ale i vhodný materiál k experimentování. Vyzkoušely jsme si pokusy v interaktivním muzeu Brick Corner a naučili se LEGO fotít. Podívejte se.

Obchodní centrum Šestka nedaleko pražského letiště láká na velmi zajímavou novinku. V jeho prostorách se nedávno otevřela expozice nazvaná Brick Corner, což bychom do češtiny mohli přeložit jako Koutek kostek.

Jenže množství originálních modelů i aktivit, které si tu můžete užít, napovídá, že jde spíše o pořádný kout. Navíc takový, který má ambice se v příštích letech dále rozrůstat a svádět návštěvníky, aby se za kostičkami stavebnice LEGO pravidelně vraceli. 

Fantastické LEGO světy

Muzeum stavebnice LEGO s modely si v Praze otevřela rodina Čejkových, která nás po něm také provedla. Petr Čejka původně stavěl skutečné domy, v posledních letech ale našel životní vášeň ve stavění modelů. Svěřil se nám při tom, že nechce tvořit reálné stavby jako české hrady a zámky, ale spíše pomoci navrátit děti i dospělé do oblíbených fantasy vesmírů. Od Star Wars přes Piráty z Karibiku, Harryho Pottera až po Sherwoodský les Robina Hooda

Perspektiva na fotce s Darth Vaderem je trikem na diváka s cílem vizuálně sjednotit měřítka modelů •  Tomáš Saran

Kouzelné kostky

Právě obří LEGO model Bradavic, který vznikal rok a čtvrt, patří mezi chlouby muzea. Kromě vstupního nádvoří a věže zde najdeme také nádherný interiér Velké síně, v níž se odehrává kouzelnická hostina se všemi myslitelnými detaily. Ty ale koneckonců najdeme ve všech dalších modelech v Brick Corner, ať už jde o pirátskou zátoku nebo osvícený model města, ve kterém se pravidelně střídá den a noc. Obsahuje neuvěřitelných 135 tisíc kostiček a jeho stavba zabrala 1260 hodin. 

Plnou parou vpřed

Zaujalo nás také vlajkové kolejiště od Milana Hory, jež je jediným velkým modelem v muzeu, který nestavěli Čejkovi. Prohánějí se po něm vlaky v historickém nátěru Českých drah i zahraniční lokomotivy. A co více – návštěvníci mohou usednout za virtuální dispečerský pult a pustit se do řízení provozu. Jen o kousek dál se nachází horská dráha nebo obří bagr, jehož ovládání rozhodně není pro úplné začátečníky.

Děti i dospělí popustí uzdu vlastní kreativitě •  Brick Corner

Po kolejišti ze stavebnice LEGO se prohánějí vlaky, které mohou návštěvníci ovládat •  Brick Corner

Interaktivní zážitek

Prohlížet si jednotlivé modely je samozřejmě fajn, ale jsou to právě interaktivní stanoviště, která celý zážitek z Brick Corner posouvají na novou úroveň. Návštěvníci si tak mohou postavit vlastního robota a soutěžit ve střelbě na terč, vyzkoušet schopnost rychle reagovat, nebo uspořádat závody vlastnoručně postavených LEGO autíček. I my jsme se při nich přiučili, do jaké míry mají fyzikální zákony, ale také všudypřítomný prach na kolečkách, vliv na výsledek na cílové čáře.

Specialitou je kreativní koutek, ve kterém se nachází jen několik málo druhů kostek červené barvy. Toto omezení paradoxně podporuje kreativitu, protože si nemůžeme pomoci barvami nebo netradičními tvary. 

Na návštěvníky čekají i zábavné aktivity. Třeba počítání všech psů v obřím modelu města •  Brick Corner

LEGO příběhy ve filmu

Speciální pozornost si pak zaslouží tzv. movieboxy. Návštěvníci si v nich mohou natočit vlastní krátký animovaný film, například z prostředí Star Wars nebo Jurského parku. A to pomocí tradiční animační metody zvané stop-motion, kdy se po každém snímku kostičky fyzicky pohnou o malinký kousek, aby nakonec vznikl jedinečný, plynulý film. Skutečně kreativní duše nejspíše právě u movieboxů stráví celé odpoledne. Kdybychom se nemuseli vrátit zpátky do redakce, seděli bychom u nich možná doteď i my. 

Lego filmařina: Dejte kostičkám život!

Lego filmařina: Dejte kostičkám život!

Když fotky LEGO boří svět:

Jak se fotí LEGO?

Dvorním fotografem muzea Brick Corner je Tomáš Saran, který se svými snímky sklízí velké úspěchy nejen na sociálních sítích (najdeš ho na Instagramu jako macro_brick_). Bývalého talentovaného modeláře pohltil svět fotografie a jeho specialitou se stalo focení LEGO modelů, konkrétně pak těch vycházejících z univerza Star Wars. Tomášova originálního přístupu k focení si všimla i dánská centrála firmy LEGO, pro kterou díky tomu mohl nafotit několik oficiálních produktových fotek. 

Křižníky Impéria ze stavebnice LEGO Star Wars působí na fotografiích Tomáše Sarana majestátně •  Tomáš Saran

Hrátky s ohněm

Ábíčko se s Tomášem spojilo, aby zjistilo třeba to, zda se dají zkušenosti z modelařiny využít ve fotografickém ateliéru. Místo hlíny v něm najdeme kávu a roli sněhu zastane jedlá soda. Ohňové efekty se dělají pomocí rychle hořícího pyropapíru, jen laserové stopy blasterů vznikají až v počítači. I to by se ale mělo brzy změnit, cílem je totiž práci s programy jako Photoshop minimalizovat.

Zpoza kterého stromu vyskočí Robin Hood se svou družinou? •  Tomáš Saran

Modely, které jsou středem pozornosti, si Tomáš buď staví podle plánků, nebo si je půjčuje od sběratelů, kteří mu musí věřit, že je v pořádku vrátí. Není to tedy tak, že by si sám stavěl originální kreace. „Z modelařiny se spíše dá přebrat určitý způsob přemýšlení a míra pozornosti vůči detailům,“ vysvětluje. 

Měřítko, které nesedí

Zásadní je také kompozice scény a hra s perspektivou, která na některých Tomášových fotografiích lehce připomíná filmy Karla Zemana či původní Star Wars režiséra George Lucase. Inspiruje se videi o filmových tricích i chemických pokusech, která hledá na internetu.

Takto vypadá pirátská zátoka v muzeu, při focení a na výsledné umělecké fotografi •  Tomáš Saran

„V hlavě mám spoustu fotografií, záměrně je ale nechci uspěchat. Každá vyžaduje určité schopnosti a správný čas. Ještě nevím, jak to udělat, aby to bylo dokonalé. Ale je fér přiznat, že ne vždy na ten okamžik čekám. Největší výzva je asi vyfotit vše na jeden cvak,“ říká Tomáš a upozorňuje, že výsledek reálných efektů je nakonec vždy vizuálně věrnější a tvoří hlavní hodnotu fotografie. 

Star Wars, jaké jste ještě neviděli! Hračky ožívají

Star Wars, jaké jste ještě neviděli! Hračky ožívají

Skywalkerovo LEGO: Recenze setu Star Wars X-Wing

Skywalkerovo LEGO: Recenze setu Star Wars X-Wing

LEGO Technic NASA Mars Rover Perseverance: Postavili jsme si vesmírné vozítko!

LEGO Technic NASA Mars Rover Perseverance: Postavili jsme si vesmírné vozítko!

 

Články odjinud