LEGO sbírka hmyzu: Vyzkoušeli jsme stavebnici havěti, co neulétne

LEGO sbírka hmyzu: Vyzkoušeli jsme stavebnici havěti, co neulétne
Sdílej
 
Nová stavebnice LEGO Ideas (21342) je sbírkou vzácného hmyzu, který žije v amazonských pralesích i na Dálném východě. Je plná barev a nabízí nečekané detaily. Více se dozvíte v recenzi, protože ábíčko si nové LEGO s radostí vyzkoušelo.

Kudlanka čínská, Herkules antilský a motýl morpho peleides, to jsou tři zástupci hmyzí říše, které si můžete složit v novém LEGO setu Sbírka hmyzu. Zdánlivě se zdá, že půjde o jednoduchou stavebnici, 1111 dílků na tři modely není zas tak moc. Ale pozor, tak jako bývá složitá tělesná stavba členovců, stejně propracované jsou i všechny tři modely.

Legendární LEGO predátor

Kudlanka čínská

Kudlanka čínská je legenda hmyzí říše. Dorůstá délky až 12 cm, a tak není divu, že člověka fascinuje od nepaměti. Třeba čínští mniši už v 17. století, inspirováni bojem tohoto predátora proti jinému hmyzu, vytvořili nový druh bojového umění kung-fu. I proto je kudlanka jedním z mistrů v populárním animovaném filmu Kung Fu Panda.

Její LEGO model je sice větší, než by odpovídalo skutečným rozměrům, ale obsahuje díky tomu řadu zajímavých detailů. Přední pár končetin, přezdívaný loupeživé nohy, je zakončený hrůzostrašnými zubatými dílky.

Při navrhování modelu si dali designéři záležet i na odpovídajícím potisku velkých vypoulených očí. Mysleli i na drobnosti, jako jsou okolo pobíhající berušky. Ty může kudlanka lovit, i když je o ní známo, že dává přednost větší kořisti a občas si troufne i na ptáky.

Stavebnice broučího siláka

Herkules antilský

Model Herkula antilského z Lega umí roztáhnout krovky i křídla •  LEGO

Herkules antilský patří mezi největší brouky světa. Může dorůstat až 18 centimetrů, z čehož polovinu měří přední výčnělky. Ty používá na přenášení potravy (unese předmět i několik set násobek své váhy), ale občas i při boji s jinými kolegy, když na sebe chce upozornit samičku.

Jeho mohutnost dokázali návrháři přenést i na LEGO model, kromě masivních výčnělků budí respekt i velká křídla a bytelné krovky. Chrání ho před útoky nepřátel z živočišné říše i proti pádu z výšek. Na podstavci nechybí ani malé modely houbiček, jimiž se tento brouk spolu s ovocem živí.   

Motýli a včelky, kamarádi květin

Morpho peleides

Stavebnice havěti, která neulétne •  LEGO

Posledním modelem ve stavebnici je morpho peleides žijící ve Střední a Jižní Americe, krásný velký motýl s modrými křídly. Jejich rozpětí dosahuje až dvaceti centimetrů, takže jeho LEGO varianta, podobně jako u Herkula, odpovídá skutečným rozměrům.

Sice zde najdeme dílky jen s pár odstíny modré, ale ono by ani nešlo zachytit vše. Samečci totiž mají křídla ve všech barvách modrého spektra. Hezkým detailem je malá včelka a několik květů na podstavci. Symbolizují, jak důležité jsou tyto hmyzí druhy důležité pro opylování květin. 

LEGO Ideas:

Z nápadu celá stavebnice

Sbírka hmyzu je krásná stavebnice LEGO s detailními modely tří zástupců fauny, jež v Evropě můžete vidět jen v zoologických a botanických zahradách. Součástí krabice je kromě tří návodů i čtvrtý sešit se zajímavostmi z hmyzí říše i portrét autora setu, Španěla José Márii.

Série LEGO Ideas je totiž známá tím, že realizuje nápady amatérských stavitelů a vyrábí je pak jako stavebnice pro celý svět. Stačí, aby zaujaly na jejich webu, kam lze fotografie vašich stavebnic nahrát. Můžete to zkusit taky, fantazii se meze nekladou. Vždyť kdo by byl ještě před pár lety řekl, že bude LEGO vyrábět kudlanku?

SHRNUTÍ: Povedená stavebnice unikátních zástupců hmyzí říše, při jejímž stavění se dozvíte i řadu zajímavostí.

ZAPŮJČIL: LEGO

LEGO Technic NASA Mars Rover Perseverance: Postavili jsme si vesmírné vozítko!

LEGO Technic NASA Mars Rover Perseverance: Postavili jsme si vesmírné vozítko!

V Batmanově jeskyni z LEGO: Postavte si základnu slavného superhrdiny

V Batmanově jeskyni z LEGO: Postavte si základnu slavného superhrdiny

Skywalkerovo LEGO: Recenze setu Star Wars X-Wing

Skywalkerovo LEGO: Recenze setu Star Wars X-Wing

 

Články odjinud