Skywalkerovo LEGO: Recenze setu Star Wars X-Wing

Skywalkerovo LEGO: Recenze setu Star Wars X-Wing
Sdílej
 
Nový LEGO Star Wars set (75355) přináší legendární vesmírnou stíhačku X-Wing v tom nejdetailnějším provedení i s Lukem Skywalkerem. Ábíčko se vrhlo na vylepšenou verzi stavebnice a jak to dopadlo, zjistíš v recenzi.

Asi těžko bychom ve světě Star Wars našli slavnější stroj. Stíhačka X-Wing se představila už v prvním filmu Epizoda IV: Nová naděje z roku 1977. Luke Skywalker v ní zničil bojovou stanici Hvězda smrti Dartha Vadera a jeho poskoků.

Fanoušci si X-Wing natolik oblíbili, že se ikonická stíhačka s výklopnými křídly objevila v řadě dalších snímků, seriálů a dokonce se podle ní jmenovala úspěšná počítačová hra. K dispozici je i v podobě různých hraček, počínaje plastovými modely až třeba po papírové draky.

Největší a nejdetailnější LEGO

Není divu, že X-Wing vyšel i v několika verzích jako LEGO stavebnice. Pokud bychom počítali i drobné modýlky z adventních kalendářů, dostali bychom se až na čtyřicet různých setů. Žádný z nich ale nebyl tak velký a detailní jako ten nejnovější s číslem 75355 nazvaný jednoduše Stíhačka X-Wing (LEGO X-Wing Starfighter).

Přes půl metru na délku a skoro stejně na šířku •  LEGO

Tato stavebnice patří do kolekce Ultimate Collector Series, což je edice velkých LEGO Star Wars setů zaměřených na detailní zpracování modelů. Na hraní se zrovna nehodí, na to je hotový X-Wing moc velký, těžký a také křehký v uchycení křídel. Ale jako jedinečný kousek na výstavku je to rozhodně velká paráda. A té zábavy, kolik si užijete při skládání!

Velká malá stíhačka X-Wing

Stavebnice LEGO má 1953 kostek, což z ní činí zatím nejpočetnější X-Wing, jaký kdy LEGO vyrobilo. Druhý v pořadí je set jménem Red Five z roku 2013 čítající o čtyři sta kostek méně.

Novinka je pořádný macek, na délku měří přes půl metru a má skoro stejnou šířku křídel, takže si na poličce připravte dostatek místa. Model je umístěný na pevném stojanu s informační cedulkou. Na něm je i místo pro figurku Luka Skywalkera s potiskem po celé letecké kombinéze, což je úplně nová figurka legendárního hrdiny navržená speciálně pro tento set.

Ploutve ve vesmíru

Stavebnice je plná nečekaných a vtipných nápadů, které nejen LEGO stavitelé jistě ocení. Například jeden z detailů zadní části motoru tvoří dílek představující v běžných stavebnicích konzolový ovladač. Tady z něj inženýři z lega udělali součást konstrukce stíhačky.

Vtipné užití dílku ovladače •  LEGO

A pokud jste v některých setech narazili i na tenké plavecké ploutve na nohy, tak budete jistě překvapení jejich užitím u X-Wingu, kde v bílé barvě tvoří konce hlavní laserových děl. Je to vtipná práce se známými dílky v nečekaných souvislostech. Připomenete si třeba LEGO Roklinku z Pána prstenů (recenzi a video ábíčka najdete tady), ve které jsou dílky z běžných stavebnic známé jako párky použity na opěradla elfích křesel. 

Plno zajímavostí ze Star Wars

Protože Stíhačka X-Wing je určená pro pokročilejší stavitele a sběratele, myslelo se na ně i v návodu. Jeho součástí je doprovodný text plný informací o vývoji stavebnice i roli stíhačky ve světě Star Wars. Věděli jste například, že zatímco se běžně pro filmové triky v 70. letech používaly modely z plastu a kovu, stíhačky X-Wing byly vyřezány ze dřeva? A takových perliček se dočtete celou řadu.

Kokpit stíhačky X-Wing je plný detailů •  LEGO

Drobné detaily

Máme ale několik výhrad. Například turbíny neodpovídají úplně rozměrům filmové předlohy a figurka Luka je příliš malá na to, aby seděla dobře v kokpitu, ale upřímně, to se vzhledem k velikosti modelu dalo čekat, proto má Luke své místo na podstavci.

Na druhou stranu díky této velikosti vynikne celá řada detailů, třeba různé úpravy plechování po předešlých bitvách nebo hledí v kokpitu, které si náš hrdina ve filmu odsunul stranou poté, co mu Obi-Wan Kenobi poradil: „Použij Sílu, Luku.“ 

Millenium Falcon z kostek:

LEGO Star Wars 75192

Mezi modely z Hvězdných válek se vyjímá i starší Millenium Falcon, ve kterém brázdil vesmír pašerák, pistolník a dobrodruh Han Solo s chlupatým Chewbaccou. Stavebnice má číslo 75192 a obsahuje 7541 dílků. Jestli je X-Wing velký model, tak tenhle je ještě větší – jeho rozměry jsou 84 × 56 × 21 centimetrů. Na ten už potřebujete samostatný pokoj.

Lego Indiana Jones: Tři dobrodružství doktora Jonese

Lego Indiana Jones: Tři dobrodružství doktora Jonese

Pán stavebnic: Jedno LEGO vládne všem

Pán stavebnic: Jedno LEGO vládne všem

V Batmanově jeskyni z LEGO: Postavte si základnu slavného superhrdiny

V Batmanově jeskyni z LEGO: Postavte si základnu slavného superhrdiny

 

Články odjinud